×
fëmijët, Tetor 2013

Policia franceze ka arrestuar të jatin dhe të ëmën e vajzës së vogël, të cilën prindërit që prej lindjes së saj e mbanin në bagazhin e makinës së tyre.

Nxënësi 12-vjeçar nga Montreali pranoi përfshirjen në thyerjen e faqeve të Internetit të Qeverisë, bazuar në udhëzimet e lëvizjes "Anonymous", shkruan gazeta "The Toronto Su".

Bashkëpunëtorët e organeve të zbatimit të ligjit të Bullgarisë përcaktuan identitetin e nënës biologjike të vogëlushes Maria, të marrë prej kampit cigan në Greqi nga autoritetet e vendit.

Vdekja e një adoleshenti 13-vjeçar si rezultat i veprimeve të policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përbën në vetvete një sinjal rreziku për problemet serioze në sistemin gjyqësor amerikan, mendon Ombudsmeni i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë për të Drejtat e Njeriut, Konstantin Dollgov.

Në Greqi u arrestua një çift të martuarish, të cilët shkuan në gjendjen civile, për të marrë një certifikatë lindjeje për një djalë 2 muajsh.

Në Kaliforni 13-vjeçari Andy Lopez mori një automatik Kallashnikov lodër në këndin e lojrave për fëmijë dhe u nis për në shtëpinë e shokut të tij.

Përleshjet e armatosura mes përkrahësve dhe kundërshtarëve të Presidentit sirian Bashar Al-Assad në qytetin libanez të Tripolit çuan në mbylljen e shkollave në qytet.

Policia irlandeze i mori vajzën 7-vjeçare flokëverdhë një çifti egjiptian në Dublin, duke dyshuar se ata nuk janë prindërit e vërtetë të saj.

Në të gjithë Europën ka filluar fushata në shkallë të gjerë, për të gjetur prindërit e vajzës së bardhë, të gjetur në një kamp ciganësh në Greqi gjatë një operacioni policor.

Si rezultat i përplasjes së një autobusi shkolle me një kamion në SHBA janë lënduar 17 fëmijë.

Grupi i hakerave "Anonymous" premton t’u dalë në mbrojtje vajzave që u përdhunuan në qytetin e Maryville, shteti i Misurit, në qoftë se autoritetet do të vazhdojnë të mos ndërmarrin masa.

Vajza 16-vjeçare pakistaneze, Malala Yousufzai, e cila u plagos në kokë më 9 tetor të vitit 2012 nga militantët e lëvizjes "Taleban" u bë fituese e Çmimit "Andrei Saharov" për vitin 2013 "Për lirinë e mendimit", njoftoi shërbimi për shtyp i Parlamentit Evropian, i cili është themelues i këtij çmimi.

Një polic rus në Liberi shpëtoi një fëmijë, të cilin u përpoqën ta shisnin për ritin e flijimit.

Pesë bebe të vdekura u gjetën të hënën në një kazan mbeturinash në periferi të Moskës, njoftoi një burim në organet e zbatimit të ligjit të qarkut.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
3
4
5
6
9
11
12
13
14
16
17
19
20
26
27
30
31