×
çmimet

Kompania greke e gazit DEPA dhe kompania ruse e energjisë "Gazprom" nënshkruan të mërkurën një marrëveshje për uljen e çmimit të gazit me 15% - marrëveshja në fjalë do të zbatohet për dërgesat e gazit që janë realizuar nga 1 korriku i vitit të kaluar, njoftoi Ministria greke e Mjedisit, Energjisë dhe Ndryshimeve Klimatike.

Në vendet e BE-së çmimet e gazit u rritën deri në maksimumin e 7-mujorit për shkak të pritjeve të ardhjes së motit të ftohtë në Europën Perëndimore dhe Europën Qendrore në ditët e ardhshme.

Kompania "Apple" për herë të tretë kryeson listën e markave më të shtrenjta në botë, sipas renditjes së revistës amerikane "Forbes". 

Që nga 25 dhjetori i këtij viti autoritetet e Moskës vendosën të zgjerojnë zonën e parkimit me pagesë në pjesën qendrore të qytetit dhe të rrisin tarifën për parkingjet ekzistuese deri në 2 euro për orë.

Autografi i Leninit në ankand është vlerësuar më shumë se 100.000 dollarë, kurse i Putinit me 1.600 dollarë. Rejtingun e nënshkrimeve me zhgrapje "më të shtrenjta" të politikanëve, të ekspozuara në tregun botëror, e përpiloi kompania "Autografomania".

Aeroplanmbajtësja e Forcave Ushtarako-Detare amerikane "Forrestal" e nxjerrë jasht përdorimit u shit për skrap vetëm për 1 cent.

Çmimi i naftës WTI në ankandet e 21 tetorit për herë të parë që nga korriku i këtij viti ra nën 100 $, dëshmojnë të dhënat e bursës tregtare të Nju Jorkut.

British Liverpool u bë qyteti i parë, në të cilën u morr vendimi për të realizuar programin mbi shitjen e shtëpive me një çmim simbolik prej 1.6 dollarë.

Ankaraja dhe Pekini i cilësojnë si të pabaza shqetësimet e SHBA-së dhe të disa vendeve të tjera të NATO-s në lidhje me mundësinë e blerjes nga Turqia të sistemeve të mbrojtjes kundërajrore në Kinë.

Qeveria ruse mori vendimin për ngrirjen e ritmeve të rritjes së tarifave në vitin 2014 për shërbimet e monopoleve natyrore, delaroi Kryeministri i vendit, Dimitri Medvediev, në një mbledhje të kabinetit.

Sot çmimet e naftës po rriten, pasi Komiteti për Marrëdhëniet me Jashtë i Senatit Amerikan miratoi projektrezolutën e propozuar nga Shtëpia e Bardhë, e cila autorizon përdorimin e forcës ushtarake në Siri.

Radiokompania "Zëri i Rusisë" për herë të tretë u shpall fituese e çmimit të Rrjetit Botëror të Radiotransmetuesve (World Wide Web) për emisionet e veta në gjuhën kineze.

Gati 6% janë rritur që nga fundi i vitit të kaluar çmimet e apartamenteve në tregun sekondar të strehimit në zonën e "Moska e re", njoftoi kompania ruse "Peresvet-Invest" (russ. "Пересвет-Инвест").

Situata financiare e Detroit-it (shteti i Michigan) është kaq katastrofale, saqë disa shtëpi atje shiten madje me një çmim prej 1 $.

Presidenti rus Vladimir Putin doli kundër rritjes së mprehtë të akcizës për duhanin dhe alkoolin.

5 % zbritje në çmim mund të përfitojë blerësi i një banese të re (apartamenti) në qytetin e Ekaterinburgut, njoftoi grupi EkbPromo.

Kryemjeku sanitar i Rusisë, Gennadi Onishçenko, deklaroi se një shishe 0.5 litër vodka duhet të kushtojë jo më pak se 300 rubla (rreth 10 $).

Trualli më i shtrenjtë në botë është nxjerrë në shitje në kilometrin e 9-të të autostradës Rubljovo-Uspenskaja në periferi të Moskës, njofton shtypi rus.

Apartamenti më i shtrenjtë në Moskë, i shitur këtë vit në qendër të kryeqytetit, ishte objekti me një sipërfaqe prej më shumë se 370 metra katrorë në kompleksin e banimit "Ostozhenka Park Palace" (russ. “Остоженка Парк Палас”), thuhet në raportin e "Contact Real Estate".

Biletat për ndeshjet e Kampionatit Botëror të Futbollit, i cili do të mbahet në vitin 2014 në Brazil, do të jenë më të lirat në gjithë historinë e kampionateve të tilla, deklaroi zëdhënësi i Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Futbollit (FIFA).

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31