×
Marrëveshje, 2012
Sot Presidenti i Rusisë, Drejtori i kompanisë "Rosneft" Igor Seçin dhe drejtori i Pë
Sberbank (Banka e Kursimeve) e Rusisë në sfondin e krizës në zonën
Korporata britanike “British Petrolium” (BP), "Rosneft" dhe aksioneri i saj kryesor "Rosneftegaz" nënshkruan një paketë dokumentesh përfundimtare dhe detyruese që parashikojnë shitjen e 50% të aksioneve të TNK-BP dhe investimet e BP-së në "Rosneft", thuhet në njoftimin e kompanisë britanike.
Kompania më e madhe ruse e naftës SH. A. "NK Rosneft " ka rënë dakord për blerjen e 100% të TNK-BP.
Autoritetet çeke dhe sllovake ranë dakord për zhvillimin e bashkëpunimit tekniko-ushtarak dhe n
Taxhikistani do të shqyrtojë çështjen për kalimin tranzit të pajisjeve ushtarake të NATO-s nga Afganistani. Kjo është deklaruar nga Komandanti i trupave kufitare të Taxhikistanit gjeneral-lejtnanti Sherali Mirzo pas bisedimeve me Komandantin e Komandës së Transportit të SHBA, gjeneralin William Fraser.
Deputetët e Parlamentit francez miratuan ratifikimin e Paktit buxhetor të BE-së. Franca u bë
Në fillim të kësaj jave u nënshkrua dokumenti që sanksionon krijimin e sipërmarrjes së përbashkët ruso-indiane për prodhimin e municioneve për ushtrinë indiane, përfshirë edhe ato për sistemet reaktive të hapjes së zjarrit me breshëri "Smerç" (russ. «Смерч»).
Ministria e Mbrojtjes së Indisë në fillim të vitit 2012 nënshkroi një kontratë me "Rosoboronexport" për furnizimin me lloje të ndryshme të municioneve për këmbësorinë me vlerë rreth 800 milionë euro.
Italia dhe Spanja, të cilat kishin bllokuar miratimin e Paktit europian për rritje dhe punësim, tërhoqën vërejtjet e tyre. Të dy vendet ranë dakord të nënshkruajnë dokumentin pas 13 orë negociatash.
NATO nënshkroi një marrëveshje me Kazakistanin, Uzbekistanin dhe Kirgistanin për të përdorur territoret e këtyre vendeve për transportimin e makinerive dhe pajisjeve ushtarake nga Afganistani. Këtë e deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen.
Mbrëmjen e 22 prillit autoritetet egjiptiane në mënyrë të njëanshme prishën marrëveshjen e furnizimeve me gaz të Izraelit.
Përfaqësuesit e Beogradit dhe Prishtinës më 24 shkurt arritën n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31