×
Serbia, Maj 2013
Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Rusisë, Valeri Gerasimov, diskutoi me homologun e tij serb Ljubisa Dikoviç bashkëpunimin dypalësh në fushën tekniko-ushtarake dhe situatën në Ballkan.
Rusia do t’i japë një kredi Serbisë për blerjen e armatimeve dhe
Kompania "Hekurudhat e Rusisë" nënshkroi një kontratë me Serbinë për ndërtimin dhe rikonstruktimin e infrastrukturës hekurudhore si dhe furnizimin në këtë vend të trenave diesel.
Pala ruse do të marrë mbi vete financimin e sektorit serb të "South Stream" (ndryshe &ldquo
Rusia dhe Serbia nënshkruan një deklaratë mbi partneritetin strategjik në bazë të
Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, falenderoi Moskën për qëndrimin e saj
Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, respektivisht Ivica Daçiç dhe Hashim Thaçi
Serbia po përpiqet të arrijë anëtarësimin e vet në BE
Kompania serbe “Serbiagaz” dhe autoritetet e republikës nënshkruan një marrëveshje mbi ndryshime të caktuara në planin e ndërtimit të gazsjellësit rus. Dokumenti do të mundësojë fillimin së shpejti të punimeve për shtrimin e tubave.
Serbët që jetojnë në veri të Kosovës iu drejtuan me nj
Me Nënkolonelin Xhorxhe Aniçiç (Djordje Aničić) unë u takova në vitin 2009, kur po përgatisja një film dokumentar mbi Operacionin "Engjëlli mëshirues" (Operation "Merciful Angel").
NATO do të marrë mbi vete rolin e garantueses së zbatimit të marrëveshjes
Serbia ka në plan të blejë gjuajtës rusë të modelit "MiG-29M2" (russ.
Treguesit ekonomikë të Serbisë që nga fillimi i vitit 2013 tregojnë një rritje
Të paktën 22 persona u plagosën të enjten si pasojë e një përplasjeje mes dy trenave udhëtarësh në një tunel në rrethinat e Beogradit, në Serbi.
Dy trena pasagjerësh të linjës Beograd-Novi Sad u përplasën sot në tunelin "Toshin Bunar" në kryeqytetin serb. Siç njoftuan përfaqësuesit e policisë, "ka shumë të lënduar".
Serbia do ta njohë së shpejti Traktatin e Brukselit, pavarësisht qëndrimit të
Bisedimet e Kryeministrit Ivica Daçiç dhe Zv. Kryeministrit të parë Aleksandër Vuçiç të Serbisë me përfaqësuesit e komuniteteve serbe në Kosovë dhe Metohi mbi njohjen e Traktatit të Brukselit dështuan. Kjo u njoftua sot nga mediat lokale.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
3
4
5
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
21
23
25
26
27
29
31