×
Serbia, Prill 2013
Presidenti serb Tomisllav Nikoliç në një intervistë për kanalin televiziv boshnjak BHT, e
Organizatorja e protestave studentore nga Universiteti i Beogradit Elizaveta Pavlloviç (Elizaveta Pavlovich) deklaroi në një intervist
Këshilli i BE-së i lidhi negociatat për pranim e Serbisë në Bashkimin Evropian me Marrëveshjen mbi Asociimin me Kosovën dhe e shtyu vendimin për zhvillimin e tyre deri në qershor.
Komisioni Europian rekomandoi sot fillimin e negociatave për pranimin e Serbisë në BE. "Komisioni Evropian
Qeveria serbe miratoi sot planin e marrëveshjes mbi normalizimin e marrëdhënieve bilaterale mes
Negociatat për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës kanë
Javën e kaluar, plot 33 vjet pas vdekjes së diktatorit jugosllav Josip Broz Tito, u hapën kasafortat me sendet personale të tij. Listat e sendeve që përmbanin kasafortat ende nuk janë bërë publike.
Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Serbisë kanë të një karakter t
Rusia i premtoi mbështetjen e vet si politike, ashtu dhe financiare Serbisë. Kryeministri serb Ivica Daçiç u takua në Moskë me Presidentin rus Vladimir Putin dhe zhvilloi bisedime me homologun e tij, Dimitri Medvediev. Në bazë të rezultateve të vizitës së tij u nënshkrua një paketë solide marrëveshjesh dypalëshe, duke përfshirë edhe atë për dhënien Serbisë të një kredie prej gjysmë miliardë dollarë.
Serbia i shpreh mirënjohjen e saj të thellë Rusisë për atë
Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, në një intervistë për mediat
Serbia do të fillojë ndërtimin e gazsjellësit “South Stream” (“Rryma
Gjuha e ultimatumeve nuk është e përshtatshme për zgjidhjen e problemit të
Beogradi dëshiron të normalizojë marrëdhëniet me Prishtinën, por kushtet
Beogradi nuk ka se ç’të bisedojë më me Prishtinën, pasi kjo e fundit nuk e ndryshon qëndrimin e saj, deklaroi në Paris Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, gjatë negociatave me homologun e tij francez Jean-Marc Ayrault.
Kryeministri serb Ivica Daçiç gjatë vizitës së tij në Moskë javën e ardhshme mund të diskutojë çështjen e Kosovës me autoritetet e Federatës Ruse, njoftoi të enjten gazeta ruse "Kommersant" (russ. "Коммерсантъ").
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin diskutoi në një bisedë telefonike me homologun e vet serb, Tomisllav Nikoliç, çështjet e energjetikës dhe financave, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Pas 14 orë bisedimesh në Bruksel Beogradi dhe Prishtina dështuan në arritjen e nj
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
6
7
8
12
13
14
15
17
18
20
21
23
26
27
28
29
30