×
Serbia, Qershor 2012
Gjykata speciale për krime lufte në Serbi u shpalli aktdënimet katër ish-polic
Sot në Serbi do të zhvillohet ceremonia e inaugurimit të Presidentit të ri të vendit Tomisllav Nikoliç. Nikoliç, i cili fitoi në zgjedhjet presidenciale të majit, mori zyrtarisht detyrën më 31 maj, por inaugurimi i tij do të bëhet vetëm sot.
Më 1 qershor, një ditë pas betimit në Beograd të Presidentit të ri të Serbisë Tomislav Nikoliç, në veri të Kosovës, në komunitetin e Zveçanit, ka pasur sërisht përleshje mes trupave ushtarakë të NATO-s dhe serbëve lokalë. Të paktën katër serbë janë plagosur si dhe janë lënduar dy ushtarë të KFOR-it.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
1
2
3
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30