×
Serbia, Maj 2012
Presidenti i sapozgjedhur i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, do të bëjë sot pasdite betimin pas të cilit do të fillojë numërimi mbrapsht i mandatit të tij 5-vjeçar si kreu i shtetit.
Lideri i Partisë Demokratike të Serbisë Boris Tadiç, i cili para pak kohësh u largua nga kolltuku i presidentit, është gati të bëhet kryeministër i qeverisë së ardhshme të vendit.
Siç njofton gazeta serbe “Politika”, Presidenti i zgjedhur i Serbisë Tomisllav Nikoliç nuk do
Presidenti i sapozgjedhur i Serbisë Tomisllav Nikoliç ka ndërmend të marrë pjesë
Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Serbi, të mbajtura të dielën, papritur fitoi Tomisllav Nikoliç. Boris Tadiç e pranoi humbjen e vet.
Siç njofton kompania radiotelevizive serbe B-92 me referim te burimet e saj, në raundin e dytë
Në Serbi filloi periudha e të ashtuquajturës "heshtje parazgjedhore", e cila do të zgjasë deri në mbrëmjen e 6 majit, kur në vend do të përfundojnë zgjedhjet presidenciale, parlamentare dhe komunale.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
1
2
3
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
29
30