×
gjykata, Tetor 2013

Presidentin e Rumanisë, Traian Basescu, pas përfundimit të mandatit presidencial në vitin 2014, e pret gjyqi, deklaroi sot Kryeministri i këtij vendi, Victor Ponta.

Nga salla e Gjykatës Qendrore Penale të Londrës Old Bayeli u evakuuan ditën e premte të gjithë pjesëmarrësit pas zbulimit të një objekti të dyshimtë.

Në Moskë dolën përpara gjyqit pronarët e faqeve të Internetit, në të cilat mund të realizohej mundësimi i shërbimeve intime.

Një gjykatë në Kinë hodhi poshtë sot ankesën kundër aktgjykimit të Bo Xilai, i dënuar më parë me burgim të përjetshëm për përfshirjen e tij në disa afera korruptive me një vlerë shumëmilionëshe dhe shpërdorim të pushtetit, njoftoi Agjencia e lajmeve Xinhua.

Gjykata gjermane dënoi me 3 muaj heqje lirie Peter Fitzek, i cili e shpalli veten mbret të Gjermanisë Ri - vendin e panjohur të krijuar nga ai në territorin Sachxen-Anhalt.

Gjykata Evropiane e juridiksionit të përgjithshëm mori në shqyrtim 12 aplikacionet e të prekurve në mars nga vendimi për të cilin ranë dakord Eurogrupi dhe autoritetet qipriote në kushtet e dhënies Republikës të ndihmës antikrizë me përmasa 10 miliardë euro.

Muzikanti norvegjez Kristian "Varg" Vikernes do të dalë përpara gjyqit në Paris.

11 fitues të Çmimit Nobel për Paqe i kërkuan Presidentit të Rusisë Vladimir Putin për të nxjerrë nga paraburgimi në Murmansk aktivistët e organizatës "Greenpeace" të akuzar për pirateri, kjo e fundit e ngritur ndaj tyre pas përpjekjes për t’u futur me forcë në platformln e naftës "Prirazllomnaja".

Moska bën thirrje për lënien e çështjes së "Greenpeace" në brazdën e procedurave gjyqësore.

Gjykata në Malajzi vendosi se fjala "Allah" mund të përdoret vetëm nga myslimanët e vendit.

Shoqata egjiptian fetare dhe politike "Vëllazëria Myslimane" shpalli zyrtarisht mbi shpërbërjen e vet.

Gjykata e Lartë e Republikës së Maldiveve anuloi rezultatet e raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale të mbajtura më 7 shtator dhe caktoi rivotimin më datë 20 tetor.

Gjykatësi la në fuqi masën e arrestit për deputetin e Parlamentit grek Christos Pappas, duke e shpallur atë "nënkryetarin e një organizate kriminale".

Veprimet e Rusisë kundër aktivistëve të "Greenpeace" ishin të logjikshme dhe të justifikuara, sepse ata shkelën ligjin, mendon Nënkryetari i komisionit parlamentar për politikën e jashtme të Danimarkës, Soren Espersen.

Gjykatësi e la nën arrest liderin e partisë greke të ekstremit të djathtë "Agimi i Artë" Nikos Mihaloliakos, të akuzuar për përfshirje në një organizatë kriminale.

Kompania-organizatore e turneve të fundit muzikorë të Michael Jackson AEG Live fitoi gjyqin ndaj familjes së Mbretit të ndjerë të musikës pop.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
5
6
7
10
11
12
13
16
19
20
22
23
24
26
27
28
30
31