×
gjykata, Janar 2013
"Unë jam i gatshëm në çdo moment për t'u kthyer n
Gjykata Penale e Kajros ditën e martë miratoi dënimin me vdekje në munges
Në Spanjë nisi procesi gjyqësor ndaj Dr. Eufemiano Fuentes, i cili akuzohet për
Qeveria e Venezuelës do të padisë gazetën spanjolle me ndikim “El Pais
Gjykata e Shkallës së Parë e Parisit e ka obliguar rrjetin e microblogging "Twitter" të japë informacionin që do të mundësojë identifikimin e autorëve të mesazheve raciste dhe antisemite.
Gjykata e Los Angeles ka urdhëruar regjisorin James Cameron, i cili është akuzuar për plagjiaturë, të paraqesë dorëshkrimet e skenarit të filmit "Avatar".
Janë bërë publike të dhënat në lidhje me seancat dë
Një qytetar kanadez, gjatë kohës së zhvillimit të procesit gjyqësor në lidhje me akuzën e ngritur kundër tij për armëmbajtje pa leje, qëlloi me armë zjarri në sallën e gjyqit paditësin dhe avokatin e tij.
Gjykata e Milanos nuk do të shtyjë shqyrtimin e çështjes ligjore të Silvio Berluskonit
Mosmarrëveshja në lidhje me "bibliotekën e Schneerson" mund të zgjidhet nga Gjykata e Arbitrazhit në Hagë, deklaroi të premten juristi kryesor i firmës "Muranov, Çernjakov & Partnerët", Dimitri Davidenko.
Djali i madh i Muammar Gaddafit, Saif al-Islam, që nga zënia e tij rob më shumë se një vit më parë doli para gjyqit në qytetin e Zintan, në lindje të Libisë, njoftoi Prokuroria e Përgjithshme e vendit.
Moska është tejet e indinjuar nga vendimi i gjykatës amerikane në lidhje me koleksionin
Priftit protestant (pastorit) amerikan me prejardhje iraniane, Saeed Abedini, i cili ndodhet aktualisht i ngujuar në burg në Iran, i kërcënohet dënimi me vdekje - me varje. Sipas fjalëve të pastorit, kjo ka lidhje me pozitën e tij fetare.
Irani, gjykata, burg, dënimi me vdekje, prift protestant
Gjykata Supreme e Pakistanit pasditen e 15 janarit urdhëroi arrestimin e Kryeministrit të vendit, Raja Pervez Ashraf.
Në qytetin gjerman të Shtutgartit po fillon procesi gjyqësor ndaj çiftit të bashkëshortëve rusë, të akuzuar për spiunazh.
Nxënësi 12-vjeçar nga Kalifornia, i cili dy vjet më parë qëlloi për vdekje babanë e tij neonazist, u shpall fajtor për vrasje me paramendim.
Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po fillon procesi gjyqësor ndaj James Holmes
Sipas vendimit të gjykatës ushtarake procesi gjyqësor ndaj ushtarit amerikan Bradley Manning, i cili akuzohet për dorëzimin e dokumenteve sekrete faqes së Internetit "WikiLeaks", do të shtyhet nga data 6 mars në 3 qershor të vitit 2013, njoftoi Agjencia Associated Press.
Ish-Kryeministri italian Silvio Berluskoni me vendim gjykate do t’i paguajë ish-bashkëshortes së tij
Në Vjetnam nisi procesi gjyqësor kundër 14 aktivistëve, të akuzuar për përgatitjen e përmbysjes së qeverisë së vendit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
4
5
6
12
13
14
19
20
21
23
26
27
31