×
Suedia, Maj 2013
13 persona u arrestuan natën e kaluar në periferi të Stokholmit, ku po vazhdojnë trazirat e provokuara nga arbitrariteti policor.
Gjatë trazirave në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm, një grup prej 60 të rinjsh i vuri zjarrin një shkolle, një kopshti dhe 30 makinave në 6 rajone periferike, njoftojnë ditën e mërkurë përfaqësuesit e policisë lokale.
Gjatë trazirave që shpërthyen në veri të Stokholmit u dogjën rreth 100 automjete.
Në qytetin suedez Malmö përfundoi finalja e konkursit ndërkombëtar të këngës "Eurovision 2013", në të cilin morrën pjesë 39 vende. Fituese u shpall Emmelie De Forest, Danimarka, me këngën "Only Teardrops".
Përfaqësuesja e Rusisë Dina Garipova arriti të dalë në finalen e konkursit ndërkombëtar të këngës "Eurovision 2013", i cili po zhvillohet në qytetin suedez Malmö. Suksesin këngëtares ia siguroi performanca e shkëlqyer e këngës “What if” (“Çfarë ndodh nëse”) në gjysmëfinalen e parë të konkursit ndërkombëtar muzikor.
Kreu i Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, tërhoqi vëmendjen
Qyteti suedez Malmö përshëndet përzemërsisht pjesëmarrësit e konkursit të këngës ndërkombëtare - "Eurovision 2013". Në të janë përfaqësuar 39 vende. Më 14 maj në gjysmëfinalen e parë do të debutojë këngëtarja nga Rusia - Dina Garipova.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
17
18
21
23
25
26
27
28
29
30
31