×
Suedia, 2013

Dokumentet sekrete, të bëra publike nga Edward Snowden, dëshmojnë se shërbimi i zbulimit radioelektronik suedez ka ndihmuar në mënyrë aktive Agjencinë e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së (NSA) për të mbledhur informacion mbi politikanët rusë, njoftoi portali suedez i lajmeve Local.

Koncerni suedez i prodhimit të automobilave Saab, i cili në vitin 2011 shpalli falimentimin e vet, të hënën rifillon prodhimin e automjeteve në uzinën në Trollhättan, në perëndim të Suedisë.

Ministri i Punëve të Jashtme të Suedisë, Carl Bildt, është i bindur se qeveria ukrainase e mori vendimin për pezullimin e përgatitjeve për nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me BE-në sepse nuk mundi t’i rezistojë dot presionit nga ana e Kremlinit.

Qeveria suedeze vendosi të dërgojë një njësi transporti të Forcave Ushtarake të Mbretërisës për të ndihmuar Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike (ONAK) në luftën për shkatërrimin e agjentëve kimikë në Siri.

Pranë Konsullatës së Suedisë në qytetin Bengazi të Libisë detonoi një pajisje eksplozive e vendosur në një makinë.

Një reaktor bërthamor në jug të Suedisë rinisi të punojë pas një ndërprerje 3-ditore të punës, të shkaktuar nga një akumulim i kandilëve të detit, njoftoi të mërkurën kompania-operatore OKG Aktiebolag.

Themeluesi dhe pronari i kompanisë suedeze Köenigsegg, Christian von Köenigsegg, njoftoi se Hipercar One: 1 do të jetë e pajisur me motor me një kapacitet prej 1400 hp me një peshë prej 1400 kg.

Pikturën e Vasili Kandinskit "Funerali" të vitit 1907, të panjohur për publikun, do ta nxjerrin në ankand në Stokholm më 22-23 tetor, njoftuan në shërbimin për shtyp të ankandit "Auktionsverk Stockholms".

Serveri i faqes së Internetit "Wikileaks", në të cilin ruheshin dokumentet sekrete të SHBA-së, u shit ditën e enjte në ankandin e Internetit eBay për 33 mijë $.

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, që punon në Universitetin e qytetit suedez Lund, njoftoi në lidhje me gjetjen e provës së ekzistencës së elementit super të rëndë të Tabelës së Mendelejevit me numrin atomik 115.

Mbështetësit e terroristit norvegjez Anders Breivik kanë premtuar se do të detonojnë 4 bomba gjatë vizitës së Mbretit Carl XVI Gustav në qytetin e Karlstad.

Dhjetra gra suedeze të besimeve të ndryshme kanë postuar në Internet fotografi, në të cilat ato kanë dalë me ferexhe (hixhabë).

Një fans i grupit suedez të muzikës pop "ABBA" shiti koleksionin e tij prej 25.000 objektesh të ndryshme - albume muzikore, postera dhe suvenire - për 86.000 $.

Më 10 korrik, në Ditën e lavdisë ushtarake, Rusia kujton Betejën e Poltavës të vitit 1709. Cari rus Pjetri I (Pjetri i Madh) shpartalloi në këtë betejë të pathyeshmin deri në atë kohë Mbretin e Suedisë Karl XII. Kjo ishte një ngjarje me rëndësi kthese historike në Luftën 20-vjeçare të Veriut, e cila i dha fund sundimit të Suedisë si një fuqi e madhe ushtarake në Evropë.

Kompania suedeze Saab ka filluar montimin e prototipit të parë provë të gjuajtësit "Gripen E", brezi i ri në familjen e avionëve luftarakë Gripen.

Ministrja suedeze e Mbrojtjes, Karin Enström, shpreson në zhvillimin e bashkëpunimit me Rusinë për sa i përket zgjidhjes së situatave emergjente dhe krizave, si dhe në sferën ushtarake.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, po zhvillon bisedime paraprake me Suedinë
Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Suedisë, Carl Bildt, u
13 persona u arrestuan natën e kaluar në periferi të Stokholmit, ku po vazhdojnë trazirat e provokuara nga arbitrariteti policor.
Gjatë trazirave në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm, një grup prej 60 të rinjsh i vuri zjarrin një shkolle, një kopshti dhe 30 makinave në 6 rajone periferike, njoftojnë ditën e mërkurë përfaqësuesit e policisë lokale.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31