×
Suedia, 2011
Sot kompania dërgoi deklaratën përkatëse në Gjykatën e
Ministrat e jashtëm të Polonisë dhe Suedisë po përpiqen të arrijnë lirimin e ish Kryeministres ukrainase Julia Timoshenko.
Stokholmi nuk ka përmbushur rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Hostingu i burimit ekstremist “Kaukaz-Center” në Internet deri tani nuk është bllokuar, njoftoi Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në OKB.
Qendra e të dhënave do të vendoset në verilindje të Suedisë përtej Rrethit Polar. Sipërfaqja e territorit që do të zërë kjo Qendër është ekuivalente me 11 fusha futbolli.
Në Muzeun Historik Detar të Suedisë u hap ekspozita e piktorit të famshëm marinist rus Ivan Aivazovski. Në të janë paraqitur 16 tabllo nga koleksioni i Muzeut Qendror Ushtarak Detar të Shën Petersburgut.
Policia suedeze mori me sulm godinën e Ambasadës së Libisë në Stokholm dhe arrestoi 7 persona. Në mëngjes ata e bastisën godinën duke përfituar nga mungesa e bashkëpunëtorëve dhe rojeve.
Mbi 200 pacifistë nga 17 vende të botës zhvilluan në Suedi aksionin masiv të mosbindjes qytetare.
Suedia, protesta, pacifist, militarizmi
Atletja ruse, 2-herë kampione olimpike në kërcimin me shkop, Elena Isindayeva do të marrë pjesë në turneun DN Galan - etapa e 11 e “Diamond League”, e cila do të zhvillohet më 29 korrik në Stokholm.
Suedia, Atletika e lehtë, kërcim me shkop
Zyra e borxheve të Suedisë miratoi sot blerjen nga biznesmeni rus Vladimir Antonov të aksioneve SAAB, që u ndesh me probleme financiare. Ai planifikon të investojë për këtë koncern deri në 30 miliardë euro në këmbim të 29,9 % të aksioneve.
Sipas përfundimeve të negociatave të Kryeministrit Vladimir Putin me homologun e vet suedez Frederik Reinfeldt në Stokholm u nënshkruan 4 dokumente, ndër të tjera, deklarata për partneritet.
Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin filloi vizitën e vet të punës në Suedi. Ai u takua me Mbretin  Karli i XVI-Gustaf.
Kryeministri i Federatës Ruse do të takohet sot në Stokholm me Mbretin e Suedisë Karli i XVI-Gustaf, si dhe me homologun e vet Frederik Reinfeldt.
Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin po niset sot me një turne 2-ditor në Skandinavi
Rusia dhe SHBA po fillojnë fluturim e parë të përbashkët inspektues në historinë Traktatit të Qiejve të Hapur.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31