×
Antarktida

Eksploratorët rusë të polit ia hynë punës për mbledhjen e pluhurit kozmik të bishtit të kometës ISON në Antarktidë.

Një helikopter kërkimor australian natën në të gdhirë të së hënës kreu një ulje emergjente në Antarktidë. Si rezultat, 3 persona u plagosën.

Grupi muzikor amerikan i rrymës Metal Metallica mund të japë disa koncerte në Antarktidë, thuhet në website-in e sponsorit të turneve - kompanisë Coca-Cola.

Australia, Zelanda e Re, SHBA-ja, Franca dhe Bashkimi Europian kanë propozuar krijimin e 2 zonave të mëdha detare të mbrojtura në Antarktidë.

Programi amerikan i Antarktidës do të reduktohet deri në minimum.

Kohët e fundit në revistën shkencore “PLoS One” u publikua artikulli i studiuesve amerikanë, në të cilin konfirmohet se në ujërat e liqenit subglacial Vostok (russ. Восток) në Antarktidë janë gjetur gjurmë të bakterieve karakteristike për format e jetës shumëqelizore, të tilla si krustacet, molusqet dhe bile peshqit.

Reaktori i parë i centralit bërthamor bjellorus, që është në ndërtim e sipër, planifikohet të vihet në punë në vitin 2018.
Shkencëtarët e Institutit rus të Arktikut dhe Antarktikës morën mostrat e ujit nga liqeni subglacial Vostok (russ.
Shkencëtarët rusë kanë marrë një mostër të re
Studimet e reja të treguesve të temperaturës, të zhvilluara nga revista “Natyre Geoscience
Niveli i Oqeanit Botëror është ngritur me 11 mm gjatë 20 viteve të
E plasaritura e madhe, e zbuluar vitin e kaluar në akujt e “Pine Island” - akullnaja më e madhe në Antarktidë, - po zmadhohet si në gjatësi ashtu dhe në gjerësi. Kjo është e dukshme në imazhet satelitore të fundit.
Antarktida, ajsberg, akull
Në Arktik reduktohet shtresa e akujve, ndërkohë që në Antarktidë ajo është në rritje, megjithëse shumë më ngadalë. Për këtë dëshmon raporti i përgatitur nga ekspertët amerikan të Agjencisë kozmike - NASA.
Jahti rus "Scorpius", që po kryen lundrimin rreth botës duke kaluar nëpërmjet poleve, ka vendosur një rekord të ri. Ajo u bë anija e parë me vela që përshkoi Spitsbergen nga rruga veriore.
Siç njoftohet në faqen e Institutit rus Kërkimoro-Shkencor të Arktikut dhe Antarktidës, në Antarktidë ndodhi shkëputja e një cope të madhe të pjesës verilindore të akullnajës së shelfit Nivlisen me një sipërfaqe 1.5x05 kilometra.
Jajti “Scorpius”, me një ekuipazh të përbërë nga katë
100 vjet më parë, më 7 mars të vitit 1912, norvegjezi Roald Amundsen i bëri të ditur botës mbi nënshtrimin e Polit të Jugut. Ekspedita e tij në Antarktidë, në pikën më të paarritshme, kishte zgjatur pothuaj një vit.
Sot duket sikur e gjithë bota ka dëgjuar tashmë për faktin se shkenc
Kryeministrit rus Vladimir Putin i dorëzuan mostrën e parë të ujit nga liqeni sublacial Vostok në Antarktidë. Termusin me kapak metalik, me dorezë e të mbushur me një lëng të verdhë e solli Ministri i Burimeve Natyrore të Rusisë Juri Trutniev.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31