×
Norvegjia

Terroristi norvegjez Anders Breivik, i cili është duke vuajtur dënimin për vrasjen e 77 njerëzve në korrik të vitit 2011, i dërgoi një letër kanalit televiziv rus "REN-TV", në të cilën ankohet për kushtet e mbajtjes së tij në burg.

Deputetët e parlamentit të Norvegjisë, respektivisht Snorre Valen dhe Baard Vegar Solhjell, propozuan nominimin e Edward Snowden për çmimin Nobel të Paqes.

Në Norvegji do të mbahet një koncert krejtësisht i pazakontë i muzikës së akullt. Instrumentet, me të cilat do të luajnë pjesëmarrësit e tij, do të gdhenden prej akulli vetëm disa orë para fillimit të shfaqjes.

Bota, koncert, Norvegjia, akull, vegla muzikore

Një etiopian i armatosur me thikë u përpoq të rrëmbente një autobus që ndiqte itinerarin nga resorti i njohur i skive malore Valdres për në Oslo.

Norvegjia nuk ka ndërmend të shkatërrojë armët kimike siriane në territorin e saj, siç propozoi më parë OKB-ja, deklaroi Ministri i Jashtëm norvegjez Boerge Brende.

Në supermarketet e Norvegjisë ndaluan shitjen e "duarve të prera".

Norvegjia nuk e ka marrë ende vendimin lidhur me likuidimin e armëve kimike siriane në territorin e saj, deklaroi Përfaqësuesi i Përhershëm i vendit skandinav në OKB, Geir Pidersen.

Muzikanti norvegjez Kristian "Varg" Vikernes do të dalë përpara gjyqit në Paris.

Më shumë se 2.000 punonjës të ekipeve të shpëtimit nga Norvegjia, Rusia, Finlanda dhe Suedia marrin pjesë në stërvitjet Barents-Rescue, të cilat filluan sot në vendin e fjordeve (Norvegji).

Qarkullimi hekurodhor në të gjithë Norvegjinë është prishur këtë mëngjes për shkak të një difekti në sistemin e komunikimit, që kontrollon lëvizjen.

Kryeministrja e re e Norvegjisë do të jetë liderja e koalicionit të qendrës së djathtë Erna Solberg. Sipas fjalëve të Solberg, rezultati i këtyre në zgjedhjeve përbën "një fitore historike për partitë e djathta".

Të hënën në Norvegji po zhvillohen zgjedhjet parlamentare. Sipas rezultateve të sondazheve të opinionit publik, Kryeministri aktual Jens Stoltenberg mund të humbasë postin e tij.

Njëri nga dy qytetarët norvegjezë, të dënuar në vitin 2011 në Republikën Demokratike të Kongos për vrasje dhe spiunazh, u gjet i vdekur në qelinë e tij në burgun Kinshasa.

Ushtarakët norvegjezë dhe forcat e sigurisë refuzuan të lejojnë “Apple” të fotografojë qytetin e Oslos nga një avion automatik pa pilot për krijimin e një aplikimi 3-dimensional hartografik.

Terroristi norvegjez Anders Breivik, i cili po vuan dënimin me burg për vrasjen e 77 personave, ka paraqitur dokumentet në zyrën e pranimit në Universitetin e Oslos.

Shtetësja norvegjeze Martha Deborah Dalelv, të cilën gjykata e Dubait e dënoi me 16 muaj burg për marrëdhënie seksuale jashtëmartesore, përdorim të alkoolit dhe dëshmi të rreme, u fal dhe mund të largohet në çdo kohë nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Dy vjet kanë kaluar që nga dita e kobshme e "sulmit terrorist të Breivik". Shumica e evropianëve besojnë se Anders Breivik është një maniak dhe vrasës gjakftohtë. Por kjo nuk do të thotë aspak se asnjëri prej tyre nuk ndan pikëpamjet e tij.

Kompanitë ruse "Rosneft" dhe "Lukoil" morrën licencën për nxjerrjen e hidrokarbureve në shelfin kontinental norvegjez të Detit Barenc. "Rosneft" do të bashkëpunojë me partnerin e saj norvegjez - koncernin shtetëror "Statoil".
Terroristi Anders Breivik, i cili qëlloi për vdekje dhjetëra njerëz n
terrorist, Norvegjia, trashëgimi
Forcat e Ushtarake Detare të Norvegjisë zhvilluan testet e një rakete të re antianije, gjat
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31