×
ekologjia, Janar 2013
Autoritetet e Pekinit janë në kërkim të ndonjë mënyrë për të hequr qafe smogun urban. Tre javët e fundit mbi metropol është nderur një re e dendur tymi.
Smogu toksik mbuloi kryeqytetin dhe rajonet lindore të Kinës, autoritetet njoftuan nivelin "e verdhë" të rritur të kërcënimit dhe u rekomandojnë njerëzve të mos dalin nga shtëpia. Janë anuluar dhjetra fluturime dhe janë mbyllur autostradat.
Në Zelandën e Re ka nisur një fushatë kundër maceve shtëpiake.
Nga 18 janari deri më 17 shkurt në Shtëpinë Qendrore të Artistë
Rusia në vitin 2013 do të lëshojë nga kozmodromi “Bajkonur” vetëm 12 raketëmbajtëse "Proton-M" në vend të 17 të planifikuarave për shkak të kufizimeve të vendosuara nga Kazakistani në lidhje me problemet ekologjike.
Ndotja e ajrit në Pekin e ka tejkaluar nivelin kritik. Të marrësh frymë në kryeqytetin kinez është bërë aq e rrezikshme sa që banorët janë këshilluar të mos dalin jashtë shtëpive dhe të mbajnë maska.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
19
20
21
23
24
25
26
27
28
30