×
Vatikani, 2013

Grupi sirian "Brigadat e Kalamunit të lirë" mori mbi vete përgjegjësinë për rrëmbimin të hënën të 12 murgeshave nga manastiri në fshatin e krishterë Maalula, i cili ndodhet rreth 60 kilometra nga Damasku.

Në Internetin italian u duk lajmi mbi mbylljen e mundshme të Ambasadës së SHBA-së në Selinë e Shenjtë. Nga shumëkush ai u perceptua si një "shuplakë në fytyrë Vatikanit".

Për herë të parë në Vatikan u ekspozuan 9 fragmente të vogla të relikeve (mbetjeve mortore), të cilat konsiderohet të jenë eshtrat e  Shën Pjetrit Apostull, Papës së parë të Romës.

Më 25 nëntor është planifikuar takimi i parë i Presidentit Putin dhe Papa Françeskut. Kësaj vizite i japin një rëndësi të veçantë në shtetin e Vatikanit, tha në një intervistë ekskluzive me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" gazetari Marco Politi.

Vatikani ndërmorri një hap të pazakontë dhe lansoi një sondazh në mbarë botën për të kuptuar se çfarë mendojnë besimtarët katolikë në lidhje me mësimet e Kishës mbi martesën dhe jetën familjare.

Ambasada e Vatikanit në Siri në mëngjesin e 5 nëntorit iu nënshtrua një sulmi me mortaja.

Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) e SHBA-së ka spiunuar Kreun e Kishës Katolike Romake.

Kisha katolike refuzoi të mbajë meshën e funeralit të ish-oficerit Erich Priebke, i cili u nda nga jeta më 11 tetor në moshën 100 vjet.

Peshkopi gjerman Franz-Peter Tebartz van Elst fluturoi drejt Vatikanit, për të raportuar para kryesisë së Kishës Katolike mbi shpenzimet e mëdha në rezidencën e tij.

Oborri i monedhave i Italisë u kritikua për prerjen (gdhendjen) nga Vatikani të 6 mijë medaljeve të reja papale, në të cilat emri i Jezusit ishte shkruar gabim.

Ceremonia e kanonizimit të papëve të ndjerë Gjon Pali II dhe Gjoni XXIII do të mbahet më 27 prill të vitit 2014.

Papa Françesku lëshoi ​​një dekret që parashikon reformën në shkallë të gjerë të legjislacionit penal të Vatikanit, njoftuan mediat vendase.

Peshkopi i qytetit italian të Salernos Nunzio Scarano u arrestua të premten në kuadër të hetimit të veprimtarisë së Bankës së Vatikanit. Peshkopi akuzohet për korrupsion dhe mashtrim.
Të premten Papa Françesku u shpreh se në thellësi të shpirtit të vet ai shpresonte të mos e zgjidhnin në krye të Kishës Katolike Romake.
Vatikani përgënjeshtroi lajmin e kanalit televiziv fetar italian TV 2000 se Papa Françesku ka kryer ekzorcizëm, gjoja duke u përpjekur të dëbojë djallin nga një djalë invalid të ngujuar në karrige me rrota.
Papa Françesku pranoi se ndonjëherë fillon të dremitë gjatë leximit të lutjeve të mbrëmjes.
Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Federatës Ruse në Vatikan Aleksandër Avdejev i paraqiti letrat e tij kredenciale Papa Françeskut.
Papa Françesku arriti në përfundimin se rezidenca e tij në Vatikan ësht
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31