×
incident, Tetor 2013

Në Kinë ekuipazhet e tre avionëve morrën mesazhe lidhur me kërcënimin e kryerjes së sulmeve terroriste në bord.

Një avion amerikan Boeing, i cili po fluturonte drejt Ulan-Ude, për shkak të mjegullës u detyrua të ulej në Çita.

Dy aeroplanë pasagjerësh të kompanisë ajrore "Turkish Airlines" u përplasën sot në Aeroportin Ndërkombëtar Ataturk të Stambollit.

Zyra e Kryeministrit britanik David Cameron u evakuua sot në mënyrë emergjente, kur mbi ndërtesë ra në vinç.

Nga salla e Gjykatës Qendrore Penale të Londrës Old Bayeli u evakuuan ditën e premte të gjithë pjesëmarrësit pas zbulimit të një objekti të dyshimtë.

Avioni i kompanisë ajrore amerikane American Airlines kreu një ulje emergjente në një ishull në Detin e Karaibeve për shkak të problemeve në motor.

Në Komitetin Organizativ të Lojrave Olimpike në Soçi përgënjeshtruan njoftimet e mediave në lidhje me faktin se pishtari olimpik shpërtheu në duart e një pjesëmarrëseje të stafetës.

Në Vollgograd natën, duke u gdhirë dita e martë, persona të panjohur tentuan t’i vënë zjarrin një xhamie pranë vendit ku ndodhi sulmi terrorist i ditës së hënë.

Autoritetet e Venezuelës njoftuan se gjatë fundjavës u qëlluan dhe rrëzuan dy avionë me motor të lehtë, të cilët kishin kaluar kufirin ajror të vendit ilegalisht.

Kreu i Komitetit të Dumës Shtetërore ruse për Punët e Jashtme Aleksei Pushkov, pas incidentit të ri me punonjësit e Ambasadës ruse në Holandë, deklaroi se shkelja e Konventës së Vjenës "mund të ketë një efekt bumerangu".

Ministria ruse e Punëve të Jashtme shpreson se autoritetet holandeze do të ndërmarrin të gjitha masat për të hetuar incidentin lidhur me hyrjen me dhunë në apartamentin e diplomatit rus në Hagë, ngjarje e cila ndodhi në mbrëmjen e 17 tetorit.

Në Hagë janë ndërmarrë sërish veprime të paligjshme kundër diplomatëve rusë.

Rusia nuk e konsideron të mjaftueshme faljen e kërkuar nga Holanda në lidhje me situatën, që ka ndodhur me diplomatin Dimitri Borodin në këtë vend, dhe llogarit të marrë ditën e enjte përgjigjet definitive për të gjitha pyetjet e bëra.

Kanali televiziv satelitor Sky News Arabia ka humbur kontaktet me grupin e saj xhirues, i cili punon në veri të Sirisë.

Erërat e uraganit nxorrën në bregun e pjesës jugore të ishullit Iturup (Kurilet e Mesme) anijen e mallrave "Livadia".

Asistenti i Ambasadorit të Holandës në Moskë u rrah nga disa agresorë të panjohur.

Në qiellin mbi qytetin indian të Bangalore ndodhi një incident me avionin "Boeing-787" Dreamliner të kompanisë ajrore Air India.

Në Tajlandë u arrestua një shpërndarës droge, i cili donte të ndihmonte viktimat e përmbytjes së fundit me lëndë narkotike.

Autoritetet meksikane njoftuan zhdukjen e një avioni, në bordin e të cilit ndodheshin të paktën 14 persona.

Në Kolumbi u gjet trupi i njërit prej të paktën 11 personave, të cilët dyshohet se ndodhen nën rrënojat e ndërtesës së shembur.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
5
6
7
10
12
13
19
20
21
24
26
27
29
30