×
incident, Maj 2012
Në pikën e kalimit të kufirit  në rajonin e Alma-ATA në jug-lindje
Protestuesit në Kajro i vunë zjarrin selisë parazgjedhore të njërit prej kandidatëve për president Ahmed Shafik, Kryeministrit të fundit të regjimit tashmë të rrëzuar të Hosni Mubarak. Sipas të dhënave të mediave egjiptiane askush nuk u lëndua.
Avion i kompanisë ajrore indiane “Airways' Riyadh” ditën e hënë në mëngjes bëri ulje emergjente në aeroportin ndërkombëtar të Mumbait për shkak të djegies të një motori.
Në Egjipt sot është dita e dytë përfundimtare e votimit në zgjedhjet presidenciale, të parat pas revolucionit dhe përmbysjes së presidentit Hosni Mubarak.
Në Kanada një burrë mbijetoi pas hedhjes në Ujvarën e Niagarës. Supozohet se ai tentoi t’i jepte fund jetës me vetëvrasje.
Në qytetin kanadez Windsor policia arrestoi një grabitës, i cili pas inkursionit në nj
Në kryeqytetin libanez Tripoli persona të panjohur të armatosur sulmuan grupin e xhirimit të kanalit
Banorët e dhjetra shtëpive u evakuuan në shtetin amerikan të Teksasit pas rënies së një rakete nga helikopteri luftarak “Apache”, që po fluturonte mbi të. Siç njoftuan autoritetet, ajo ra nga helikopteri gjatë kohës së fluturimit të trajnimit.
Aeroplani i Presidentit të ri të Francës François Hollande u kthye sërish në Paris për shkak të goditjes së tij nga rrufeja, njofton Ministria e Mbrojtjes e vendit.
Siç njoftohet në faqen e Institutit rus Kërkimoro-Shkencor të Arktikut dhe Antarktidës, në Antarktidë ndodhi shkëputja e një cope të madhe të pjesës verilindore të akullnajës së shelfit Nivlisen me një sipërfaqe 1.5x05 kilometra.
Policia e Norvegjisë njofton se pranë ndërtesës, ku po zhvillohen seancat dëgjimore në lidhje me çështjen Breivik, një burrë kreu aktin e vetëdjegies në shenjë proteste. Ai u dërgua urgjentisht në spital me djegie të rënda.
Shpëtuesit gjetën trupat e 14 viktimave të aksidentit me rrëzimin e avionit rus “Sukhoi Superjet-100” në Indonezi.
Shpëtuesit indonezianë arritën në vendin e rrëzimit të avionit rus “Sukhoi Superjet-100”. Ata mundën të desantonin nga helikopteri me litarë. Ndërkohë, operacioni në terren është pezulluar.
Udhëheqjet e Ministrisë së Industrisë dhe Tregtisë, Kompanisë së Bashkuar t
Operacioni në terren për kërkimin e avionit “Superjet-100”, i cili humbi sot
Përdoruesi i Twitter aremookephy , në profilin e të cilit figuron emri Kristina Kurzhukova, konfirmon se ndodhet në bordin e avionit të humbur në Indonezi dhe se me të gjithçka është në rregull, përveç problemeve të vogla me komunikimin.
Kërkimi i aeroplanit rus “Superjet-100”, i cili u zhduk pa lënë gjurmë në Indonezi, vështirësohet së tepërmi nga errësira dhe shiu i rrëmbyer, njoftojnë mediat lokale.
Aeroplani rus “Superjet-100”, i cili u zhduk nga ekranët e radarëve pas fluturimit
Aeroplani “Superjet-100”, i cili po kryente fluturimin demonstrativ në Xhakartë, u zhduk nga ekranë
Në Moskë, në një nga godinat e Universitetit të Miqësisë së Popujve të Rusisë (RUDN) u rrahën keq mes tyre dy studentë nga Shqipëria dhe Palestina, i njoftoi Agjencisë “Interfax” një burim në organet e ruajtjes së rendit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
1
3
4
5
6
7
10
12
13
14
16
19
20
21
23
25
26
27
30