×
incident, 2011
Një banor 27-vjeçar i rajonit periferik të Moskës, në gjendje psikoze akute
Sot në Stamboll, pranë Tempullit të Shën Sofisë, një person i paidentifikuar hapi zjarr me armë dhe plagosi dy persona, njofton nga Stambolli korrespondetja e Radiokompanisë “Zëri i Rusisë” Olga Osipova.
Aeroplani An-24 me 12 pasagjerë në bord duhej të fluturonte nga Usinsk (qytet në Republikën Komi në veri-lindje të pjesës evropiane të Rusisë) në Surgut.
Si rezultat i ngjarjes tragjike në Gjirin Persik, ku të enjten e kaluar u fundos anija iraniane “Kusha-1”, gjetën vdekjen 5 persona, 3 të tjerë konsiderohen si të humbur pa lënë gjurmë. Edhe 6 persona ndodhen brenda në hambarin e anijes së fundosur.
Anija kamboxhiane e mallrave ngeci në cekëtinë në hyrje të portit Petropavllovsk-Kamçatski (Petropavlovsk-Kamchatsky). Incidenti ndodhi për shkak të gabimit të bërë nga ekuipazhi në lundrim. Asnjë nga marinarët fatmirësisht nuk pësoi trauma.
Në stacionin e trenit të qytetit Çeliabinsk (Chelyabinsk), në një vagon me 2063 kavanoza qelqi me brom (Br) me nxënësi 5 litra, për shkaqe të panjohura u thyen deri në 10 kavanoza dhe ndodhi rrjedhja e bromit.
Rusia, incident, lëndë kimike
Në Lituani u përplasën 2 avionë ushtarakë francez dhe lituanez. Incidenti ndodhi
Në mbrëmjen e 29 gushtit në Karaçaievo-Çerkesia (Republika e Federatë
Në aeroportin e Novo Urengoi (të Krahinës autonome Jamalo-Nenetsk) më 08: 40 sipas orës së Moskës aeroplanit Jak-42 i mori flakë shasia e majtë. 85 pasagjerët dhe 3 anëtarët e ekuipazhit të tij u evakuuan.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31