×
bashkëpunim, Shkurt 2013
Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe synon që në bashkimin me Shtetet e Bashkuara të Amerik
Kompania ajrore indoneziane Sky Aviation mori të mërkurën avionin e parë rus &ldquo
Presidenti francez François Hollande pritet të mbërrijë sot në Moskë me një vizitë zyrtare dy ditore. Është planifikuar diskutimi i problemeve globale.
Sudani i Jugut i ofroi koncernit rus "Gazprom" të përfshihet në një së
Rusia dhe SHBA-ja gjetën mënyrën për zgjidhjen e mosmarrëveshjes në lidhje me mbrojtjen amerikane antiraket.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin u dekorua me shiritin e Urdhërit të Republikës së Serbisë "për kontributin e tij të shquar në zhvillimin dhe forcimin e bashkëpunimit paqësor dhe marrëdhënieve miqësore" midis Moskës dhe Beogradit.
Rusia dërgoi në Indonezi dy gjuajtësit e parë “Su-30MK2” në bazë të kontratës së nënshkruar në dhjetor të vitit 2011.
Izraeli zhvilloi me sukses fazën e radhës të testimeve të raketës interceptuese të re "Strela-3", e cila është projektuar për të goditur objektivin në vakuum.
Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, dhe
Iraku nuk do të refuzojë kontratat e armatimeve të nënshkruara me Moskën
Rusinë dhe Brazilin i pret një e ardhme e ndritur dhe marrëdhënie miq
Marrëveshja për furnizimin e palës braziliane me sistemet e mbrojtjes kundërajrore nuk është nënshkruar ende, njoftoi Kryeministri rus Dimitri Medvediev.
Rusia dhe Italia po rifillojnë zhvillimin e përbashkët të nëndetëseve për qëllime të eksportit. Kombinimi i teknologjive dhe eksperiencës së këtyre dy vendeve mund të sjellë të ardhura të mëdha në kushtet kur gjithnjë e më shumë shtete janë duke planifikuar krijimin e flotës së vet të nëndetëseve apo modernizimin serioz të saj.
Emiratet e Bashkuara Arabe i kërkuan palës ruse t’u lejojë atyre të mbajnë tankun rus "T-90S" (russ.
Programi i trajnimit të ushtarakëve malianë nga instruktorë të Bashkimit Europian do të fillojë më 2 prill, deklaroi të enjten Kreu i misionit të BE-së në Mali, gjenerali François Lecointre.
Rusia është e gatshme të bashkëpunojë me Brazilin në të gjitha
"Rosneft" mund të përfshijë kompanitë tregtare japoneze Marubeni, Inpex, Itochu, JAPEX dhe Sodeco n
Shqipëria ka në plan të anulojë regjimin e vizave për turistët rusë për një periudhë 5 mujore (nga qershori deri në tetor të vitit 2013).
U nënshkrua kontrata e parë për punimet e ndërtimit dhe montimit në kuadër të projektit të ndërtimit të elektrostacionit atomik “Akkuyu” në Turqi, i cili do të fillojë në vitin 2014.
Marrëveshja ndërqeveritare në lidhje me këtë u nënshkrua n
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
5
9
10
11
14
15
16
17
23
24