×
bashkëpunim, 2011
Kompania ruse “Sukhoi” realizoi furnizimin në Vjetnam të partisë së radhës të avionëve, e cila përfshin 4 gjuajtës shumëfunksionalë të tipit Su-30.
Rusia i dorëzoi Afganistanit 9 helikopterët e parë Mi-17B5. Edhe 12 helikopterë t
Integrimi në hapësirën postsovjetike (ish Bashkimi Sovjetik) nga sfera e ideve po kalon në fushën e realitetit. Në vitin 2011 filloi të veprojë Bashkimi Doganor i Rusisë, Bjellorusisë dhe Kazakistanit.
I Dërguari i posaçëm i presidentit rus për bashkëpunimin me vendet e Afrikës Mihaill Margellov arriti në Tripoli.
India do të blejë nga Rusia suplementarisht edhe 42 aeroplanë të modernizuar gjuajtës të tipit Su-30MKIs.
Rusia do ti dorëzojë këto ditët e afërta 3 helikopter
Rusia është një nga partneret kryesore tregtare të BE-së. Për këtë dëshmojnë qartë të dhënat e bëra publike nga Agjencia Statistikore Evropiane në vigjilje të samitit Rusi-BE.
Korporata e Bashkuar ruse e ndërtimit të Aeroplanëve po negocion në më
Korporata e Bashkuar ruse e Prodhimit të Aeroplanëve do të hapë në Malajzi qendrën për riparimin dhe mirëmbajtjen e avionëve gjuajtës rusë të markës “Sukhoi” në vitin 2012 në bazën ajrore Gong Kedak.
Agjencia ruse e eksportit të armatimeve dhe uzina “Gorki” në qytetin Zelenodolsk përfunduan
Koncerni rus “Gazprom” dhe Ministria e Infrastrukturës Kombëtare të Izraelit po eksplorojnë tani mundësinë e bashkëpunimit në sferën e shpërndarjes dhe eksportit të gazit izraelit në vendet e treta.
Rusia është përfshirë në mënyrë mjaft aktive në ripërtëritjen e ushtrisë dhe policisë afgane, duke i siguruar ato me armë dhe municione falas.
Rusia po përgatitet të dërgojë më 7 dhjetor në Serbi nj
Korporata Shtetërore ruse për Energjinë Atomike “Rosatom” ia hyri punës për ndërtimin e centralit të parë bërthamor në Vjetnam.
Në dritën e mbylljes nga Pakistani të korridoreve të transportit  për furnizimin e trupave të NATO-s në Afganistan, Rusia mund ti japë ndihmë SHBA për realizimin e tranzitit të ngarkesave ushtarake dhe ridislokimin e njësive ushtarake.
Kreu i kompanisë ruse të naftës “Lukoil” Vagit Alekperov njoftoi se në mes të dhjetorit planifikon të zhvillojë një takim me Ministrin e Naftës të Irakut.
Kompania gjermane “Continental” do të investojë rreth 240 milionë euro në ndë
Rusia do ti ofrojë Kubës teknologjinë e prodhimit të municioneve. Siç njoftuan n
Siç njoftoi sot shërbimi për shtyp i Ministrisë së Mbrojtjes të
Shteti i Bashkuar i Rusisë dhe Bjellorusisë mori jetë të re. Në mbledhjen e
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31