×
Moska, Qershor 2013
Tre moskëvitëve iu nevojit ndihma mjekësore për shkak të të nxehtit anormal, i cili ka pushtuar kryeqytetin. Atyre të gjithëve u ra vapa në kokë. Një person u shtrua në spital.

Stadiumi i Moskës "Lluzhniki" do të duhet të shembet në qoftë se FIFA nuk korrigjon kërkesat e saj. Këtë e deklaroi në një intervistë ekskluzive për "Zërin e Rusisë" Marat Husnulin, i cili është përgjegjës në Qeverinë e Moskës për politikat urbane dhe ndërtimet.

Njeriu që bëri publike të dhëna të klasifikuara të organeve amerikane

Këshilli Botëror i Naftës - ngjarja më e rëndësishme në industrinë e naftës - do të mbahet në Moskë në qershor të vitit të ardhshëm. Rusia do të jetë organizatorja e Këshillit për herë të dytë në historinë e tij 80-vjeçare.

Në Moskë festohet 68-vjetori i zhvillimit të Paradës legjendare të Fitores. Më 24 qershor të vitit 1945, pas shpartallimit të forcave naziste në Luftën e Dytë Patriotike në Sheshin e Kuq u zhvillua marshimi festiv i 40.000 ushtarëve dhe oficerëve sovjetikë.

Në qendër të Moskës një taksi që kaloi kryqëzimin
Edward Snowden nuk ka hipur në bordin e aeroplanit, i cili fluturoi sot nga aeroporti Sheremetievo i Moskës për në Kubë, njoftoi korrespondent i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë", i ndodhur sot në sallonin e këtij avioni.
Sot në Moskë do të hapet Festivali i 35-të Ndërkombëtar Kinematografik i Moskës. Ceremonia do të mbahet në kinoteatrin e rikonstruktuar "Rusia" (russ.
Konkursi "Miss Universe" këtë vit do të zhvillohet në kryeqytetin rus, thuhet në
Qeveria e Moskës nga data 13-15 qershor merr pjesë në forumin e kryetarëve
Sipas shërbyesit të kishës, sulmuesi bërtiti se do t’i therte të gjithë, dhe se besimi i krishterë është i gabuar.
Nëpunësit e Departamentit Qendror të Sigurisë Ekonomike të Ministrisë ruse t
Aeroporti moskovit "Sheremetievo" u shpall aeroporti më i mirë në Europë në aspektin e
Sot në Moskë starton forumi ndërkombëtar "Njëzetëshja Civile" (Civil 20), në të cilin do të marrin pjesë përfaqësues të shoqërisë civile të vendeve të "Njëzetëshes së Madhe" ("G-20").
Marshimi i autorizuar nga Bashkia e kryeqytetit rus nën moton "Për lirinë tonë dhe tuajën" filloi në qendër të Moskës. Aktiviteti në fjalë po zhvillohet pa miting.
Një punonjës i metrosë së Moskës në momentin kur po dilte
Në Moskë, pranë godinës së Dumës Shtetërore, ndodhë
11 persona u drejtuan për ndihmë mjekësore pasi në një nga linjat e metrosë së Moskës mëngjesin e të martës ndaloi përkohësisht lëvizja. 6 persona janë hospitalizuar.
13 njoftime mbi zbulimin e lëndëve eksplozive kanë ardhur në polici vetë
Më 17 qershor në Moskë do të hapet ekspozita me tematikën e historisë së pavijoneve të Bashkimit Sovjetik, pjesa e parë e së cilës i kushtohet pjesëmarrjes së vendit nëpër ekspozitat ndërkombëtare.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
8
9
15
16
18
19
21
22
23
27
29
30