×
Moska, Qershor 2012
Këtë vit Moska, krahas qyteteve të Gjermanisë dhe Skandinavisë, për herë të parë është bërë zonjë shtëpie e Festivalit.
Një ceremoni e pazakontë u krye dje në Moskë pranë mureve të Kremlinit, përballë Mauzoleut të Leninit.
I gjithë stafi i Komitetit Hetimor të Federatës Ruse u evakuua nga tre ndërtesat kryesore të këtij dikasteri në Moskë pas telefonatave të bëra me paralajmërimin për minimin e tyre, njoftoi Përfaqësuesi i tij Vladimir Markin.
Moska zuri vendin e 4 në renditjen e qyteteve më të shtrenjtë në botë për të huajt, pas Tokios (Japoni), Luandës (Angola) dhe Osakas (Japoni), sipas sondazhit të firmës konsulente Mercer Human Resource.
Lideri i Frontit të Majtë Sergei Udaltsov, gjatë fjalës së marrë n
Siç njoftoi korrespondenti i "Zërit të Rusisë", mitingu i opozitës në Moskë në Shëtitoren Andrei Saharov filloi gjysmë ore para kohës së planifikuar me fjalimin e Liderit të Frontit të Majtë Sergei Udaltsov.
Numri i pjesëmarrësve të aktivitetit të opozitës “Marshimi i milionave
Në Moskë opozita filloi aktivitetin e radhës “Marshimi i milionave”. Aktivistët e saj me shirita të bardhë simbolikë po mblidhen në rajonin e Sheshit Pushkin.
Ndodhi kështu, që shumica e veprave të liderit të avangardit ukrainas Vasil Jermillov (Yermilov) kanë arritur deri në ditët tona vetëm në formë fotografish. Pikturat e tij të pakta, skulpturat dhe objektet e ruajtura ndodhen në muzeume dhe koleksione private në mbarë botën.
Në Moskë u arrestuan edhe 2 të dyshuar për çështjen e trazirave në aksionin protestë të opozitës të 6 majit.
Opozitarët arritën marrëveshjen principiale me autoritetet për zhvillimin e marshimit m
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
1
2
3
4
5
6
7
9
10
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30