×
Moska, Janar 2012
Organizatorët e mitingut të opozitës, i cili është caktuar për
I ftohti i qëndrueshëm, që është vendosur që prej disa ditësh në Moskë (nga -18 deri në -20), do të vijë duke u përforcuar gjatë kësaj jave.
Qeveria e Moskës bashkërenditi itinerarin e marshimit të opozitës dhe lejoi zhvillimin
Në Rusi po përkujtojnë viktimat e atentatit në aeroportin e Moskës Domodedovo. Fiks një vit më parë, më 24 janar 2011, një terrorist kamikaz, hodhi në erë eksplozivin e shahidit mbërthyer në brez.
Një miting antifashist proteste u zhvillua ne mbrëmjen e 19 janarit në Moskë. Kjo veprimtari, organizuar nga “Komiteti i 19 janarit”, i kushtohej përkujtimit të avokatit të vrarë, Stanisllav Markellov dhe gazetares së “Novaja Gazeta”, Anastasia Baburova.
Çmimet e produkteve ushqimore në vitin 2011 në Moskë u rritën me 3.7
Qyteti prej dëbore dhe akulli, i pagëzuar me emrin “Akull-City” («Мороз-Сити»), u krijua në Parkun e kryeqytetit rus “Sokolniki”. Në një sipërfaqe prej 2.500 metra katrore skulptorët e rinj nga e gjithë Rusia kanë ndërtuar 13 godina prej akulli.
Në Moskë, sipas shembullit të qyteteve evropiane, mund të aplikohen kartat turistike. Siç njoftuan në administratën e kryeqytetit, në bazë të tyre turistët mund të blejnë me zbritje biletat në muzeume, në transportin urban dhe në disa dyqane të caktuara.
Dy persona u vranë dhe mbi 40 të tjerë u plagosën si rezultat i
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
14
15
16
17
18
19
21
22
23
25
27
28
29
31