×
Moska, Gusht 2011
Që nga mbrëmja e ditës së mërkurë e deri nat
Vera e vitit 2011 u rendit në vendin e tretë në listën e verave
Muzikantët më të njohur të botës do të marrin pjesë
175 vjet më parë në Kremlinin e Moskës u vu në piedestal një nga simbolet kryesore dhe më të njohura të Rusisë - Car-Kambana.
Midis Moskës dhe Pekinit do të fillojë të qarkullojë një tren turistik.
Aeroplani polak, i cili po kryente fluturimin sipas itinerarit Krakov-Moskë, u kthye sërish në vendin e nisjes për shkak të mjegullës së dendur në aeroportin moskovit “Sheremetievo”. Edhe dy aeroplanë të tjerë u drejtuan për në aerodromet alternative.
175 vjet më parë në sheshin e Kremlinit të Moskës u vendos një monument unikal i artit rus të shkrirjes së metalit të shekullit të XVIII, Car-Kambana e famshme. Lartësia e saj është mbi 6 metra, pesha - rreth 200 ton.
Muaji që lamë pas - korriku në Moskë - u bë një nga më të nxehtit për gjithë historinë 130-vjeçare të vëzhgimeve të motit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2011
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2011
2
3
4
6
7
8
9
10
11
13
14
16
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29