×
Moska, Korrik 2011
Ish këngëtari i grupit legjendar britanik Led Zeppelin Robert Plant pas një pauze 9-vje
Natën e kaluar Moskën e përfshiu një stuhi e fuqishme. Era me shpejtësi 20 metra në sekondë shkuli me gjithë rrënjë dhe rrëzoi shumë pemë, hodhi në tokë konstruksionet e reklamave dhe përmbysi automobilat.
Të martën në Moskë me një temperaturë ajri +33 gradë celsius
Për shkak të vapës së madhe në Rusi janë aktivizuar zjarret pyjore.
Një rekord i ri temterature gjatë sezonit të kësaj vere u regjistrua të
Në Ambasadën e Norvegjisë në Rusi u hap Libri i kujtesës p
Katër këngëtarë rusë arritën të dalin në
muzikë, Moska, konkurs, vokalist
Shërbimi Federal i Sigurimit të Rusisë arriti të parandalojë një sulm të madh terrorist në transport. Për këtë njoftoi Kreu i këtij dikasterit Aleksandër Bortnikov. Akti terrorist planifikohej të kryhej në rajonin e kryeqytetit rus. Janë arrestuar 4 persona.
Më 17 korrik në Rusi do të zhvillohen 2 gara të “Formula-1”. Njëra prej tyre në Moskë, përgjatë mureve të Kremlinit, kurse gara e dytë - në Soçi, në kryeqytetin e Lojërave Olimpike Dimërore të vitit 2014.
Në Moskë u ndërmorr tentativa për zjarrvënie në sinagogë
Në Moskë kremtojnë 450-vjetorin e një prej monumenteve më madhështore të historisë dhe kulturës ruse - Tempullit të Shën Vasilit.
Rollerdrom i ri me sipërfaqe prej 2 mijë metra katrorë do të duket në shtator në një nga parqet në lindje të Moskës. Tani po realizohet pastrimi i sheshit të caktuar për ndërtimin e tij.
Moska, rollerblading, skateboarding
Në Moskë do të duket Disneyland-i. Mbi planet për krijimin e një qendre moderne argëtimi deklaruan autoritetet e kryeqytetit.
Për herë të parë Moska do të bëhet Zonjë shtëpie e konkursit prestigjioz vokal “Operalia”, i cili u themelua nga tenori i famshëm botëror José Plácido Domingo. Konkursi do të zhvillohet nga 18-24 korrik.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
1
2
3
6
8
9
10
11
14
15
16
17
19
20
21
23
24
30
31