×
Moska, Dhjetor 2009
Më 31 dhjetor në kinematë ruse do të shfaqet filmi i ri  "Rrufeja
 Kryeministri Vladimir Putin i dërgoi kryetarëve të shteteve dhe qeverive të vendeve
Simboli "më i madh" i vitit 2010-tigri i Amurit-do ti gëzojë të gjithë ata që do të vizitojnë zooparkun e Moskës në ditët e festave të fundvitit.
Në Moskë tashmë nuk janë aspak të prirur të dënojnë futjen e trupave sovjetikë në Afganistan 30 vjet më parë, deklaroi Përfaqësuesi zyrtar i MPJ Andrei Nesterenko.
Rusia dhe Ukraina u morën vesh për realizimin e transitit të naftës në Europë në vitin 2010. Në Ministrinë e energjetikës të Rusisë të martën konfirmuan, se u nënshkruan shtesat përkatësisht marrëveshjes vepruese.
Moska përcakton fatin e rusëve, të kapur peng nga piratët somalezë, njoftoi Përfaqësuesi i MPJ Andrej Nesterenko.
Në varrezat Novodeviçe të Moskës u zhvillua ceremonia solemne e inagurimit të monumentit pranë varrit të shkrimtarit të madh rus Nikollai Gogol, të riprodhuar sipas pamjes së tij fillestare.
Moska është e interesuar në efektivitetin sa më të madh të misionit të BE në Gjeorgji, deklaroi Përfaqësuesi zyrtar i MPJ të Rusisë Andrej Nesterenko.
Muzikën, poezinë dhe pikturën sintetizon në vetvete Festivali i Krishtlindjeve, i cili për të dytin vit me radhë po zhvillohet në Moskë nga violinisti dhe dirigjenti i famshëm rus Vladimir Spivakov. Ai do të zgjasë deri më 12 janar.
"Pa shkollë s'ka artistë, pa artistë s'ka as teatër". Tek
Të ardhurat e Komitetit Organizativ "Sochi-2014" nga tërheqja e sponsorëve kombë
Në Moskë janë të mëse të bindur, se në Tbilisi, si dhe më parë, vazhdojnë të mbizotërojnë tendencat, prirjet revanshiste.
Duma Shtetërore shpreh indinjatë në lidhje me aktin e vandalizmit të kryer nga autoritetet
Një nga përfundimet kryesore të vitit diplomatik Ministri i punëve të jashtme
Federata belge e organizatave rusishtfolëse ka ndërmend të mbledhë mjete financiare për rivendosjen në Moskë të monumentit të heronjve të Luftës së Madhe Patriotike, që u shkatërrua para pak kohësh në Gjeorgji.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Dhjetor 2009
Kalendari i ngjarjeve
Dhjetor 2009
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27