×
anija, Shkurt 2013
Task Forca e anijeve dhe luftanijeve të Flotës Ushtarake Detare ruse në Detin Mesdhe mund
Rusia do të sigurojë praninë e vet të përhershme në Detin Mesdhe aty nga viti 2015. Siç është raportuar nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Federatës Ruse, në skuadronin përkatës do të hyjnë anijet e Flotës së Detit të Zi, Flotës së Detit të Veriut dhe të Flotës së Detit Balltik.
Prokuroria italiane deklaroi se kapiteni i tragetit të madh turistik “Costa Concordia”, që u mbyt vitin e kaluar, Francesco Schettino duhet të ndiqet penalisht në bazë të aktakuzës për vrasje pa paramendim.
Anijet e Forcave Ushtarake Detare ruse në vitin 2015 do të operojnë në mënyrë konstante si pjesë e një task force në Detin Mesdhe.
Ministria e Jashtme e Rusisë ditën e enjte konfirmoi praninë e më shumë
Një njësi prej katër anijesh të mëdha të desantit t
Një peshkarexhë u mbyt gjatë një stuhie dëbore në brigjet lindore t
Trageti i madh turistik “Triumph”, i cili pësoi avari ditën e dielë në gadishullin Jukatan në juglindje të Meksikës, u rimorkiua me sukses deri në një port amerikan në shtetin Alabama, njoftoi zëdhënësi i Rojes bregdetare amerikane.
Anija amerikane e lundrimeve turistike "Triumph" do të dërgohet sot me ndihmën e një rimorkiatori në portin amerikan Mobile.
Shkatërruesi i ri amerikan (destroyer) "Gravely", i pajisur me sistemin e mbrojtjes antiraket, u nis për dezhurn luftarak në Detin Mesdhe.
Një anije me motorë që nuk nuk punojnë po lundron drejt Gjirit të Meksikës. Ajo do të arrijë në breg pas dy ditësh. Motorët e tragetit të madh turistik (ang.
Në radhët e armatimeve të flotiljes së Detit Kaspik u përfshi anija e vogël e artilerisë (MAK) "Mahaçkalla" (russ. «Махачкала»), e ndërtuar me përdorimin e teknologjisë së mosdallimit nga radarët (angl. stealth technology).
Shkatërruesi (destroyer) amerikan “Barry”, i pajisur me sistemin multifunksional të mbrojtjes antiraket "Aegis", i
Marinarët dhe marinsat amerikanë këtë pranverë për herë të parë do të kenë mundësinë të përdorin sistemin e komunikimit (ndërlidhjes) të standartit Long Term Evolution (LTE) në bordin e luftanijeve.
Fregata kineze, që po patrullonte në ujërat pranë ishujve Senkaku, mori në shënjestër një shkatërrues japonez, i cili gjendej në të njëjtën zonë me qëllime të ngjashme.
Anija e madhe antinëndetëse e Forcave Ushtarake Detare të Rusisë "Severomorsk" (russ. «Североморск») ia hyri sot përmbushjes së detyrës së vet për mbrojtjen e anijeve civile nga sulmet e piratëve në Gjirin e Adenit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
1
2
3
9
10
16
17
18
20
22
23
24
27