×
anija, Qershor 2012
Barka ruse e peshkimit “Ardatov”, në të cilën në prag shpë
123 persona u shpëtuan sot nga anija e mbytur me emigrantë në brigjet e ishullit të Krishtlindjeve në Oqeanin Indian.
Marinarët australianë dhe indonezianë arritën të shpëtojnë 110 persona nga anija, e cila u përmbys të enjten jo larg brigjeve të Indonezisë. Ata gjetën gjithashtu edhe trupat e tre viktimave.
Anija e madhe anti-nëndetëse e Flotës Veriore të Rusisë "Vice-Admiral Kulakov" filloi sot shoqërimin e karvanit të radhës të anijeve në Gjirin e Adenit.
Anija ruse e mallrave “Alaed”, e ngarkuar me helikopterë luftarakë dhe raketa për Sirinë, u ndalua në brigjet e Skocisë, shkruan Gazeta “The Daily Telegraph”. Në bord e saj ndodhen helikopterë Mi-25, të ngarkuar në portin e Kaliningradit.
58 persona janë zhdukur pa lënë gjurmë si pasojë e një anijembytje në Indonezi. Të dielën anija e mallrave u përfshi në det të hapur nga një stuhi e fortë dhe, sipas të dhënave paraprake, u përmbys.
Tre anije të Flotës ruse të Paqësorit u nisën sot nga Vladivostoku drejt ishujve Hawaii për të marrë pjesë në stërvitjet  ushtarake detare ndërkombëtare RIMPAC-2012.
India dhe Japonia për herë të parë do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta ushtarako-detare.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
21
23
24
25
26
29
30