×
anija, Shkurt 2012
Të martën piratët sulmuan një anije holandeze pranë brigjeve të Nigerisë dhe morrën peng dy veta - kapitenin dhe kryeinxhinierin e saj. Siç njofton Agjencia France-Presse (AFP), një nga anëtarët e ekuipazhit është plagosur.
Anija turistike italiane “Costa Allegra”, e cila po lundronte në Oqeanin Indian, është marrë tani në rimorkim nga një anije franceze peshkimi. Mbrëmë në anije shpërtheu zjarr, i cili çoi në disfunksionimin e motorëve të anijes 20 milje larg Ishujve Sishel.
Në Ngushticën e Kerçit po vazhdon ditë-natë operacioni për lirimin e anijeve nga robëria e akujve.
Disa vendankorime jo të mëdha, 4 maune dhe si të paktën 110 barka me tonazh të vogël u dëmtuan rëndë ose u përfshinë nga lëvizja e akujve në lumin Danub, në rajonin e Beogradit.
anija, akull, Danubi
Në Detin Azov dhjetra anije u gjendën të mbërthyera në grackën e akullit. Zakonisht ky det nuk ngrin në dimër, por në zonat bregdetare tashmë për gati një muaj po mbajnë ngrica të papara.
Në Moskë këtë verë do të duket një lloj i ri transporti - “metroja në ujë”. Për këtë njoftoi Kryetari i Bashkisë së kryeqytetit rus Sergei Sobianin.
Në Detin Japonez u fundos anija ruse e mallrave “Tania Karpinskaja” («Таня Карпинская»). Sipas
Më shumë se 100 veta - 90 pasagjerë dhe 13 anëtarë të ekuipazhit - u intoksikuan në anijen turistike “Ruby Princess” më 5 shkurt, njoftojnë mjetet amerikane të informimit masiv.
Më shumë se 100 persona, të cilët konsiderohen të pagjetur deri tani, mund
Pjesëmarrësit e operacionit të kërkimit arritën të shpë
Trageti “Rabaul Queen” u mbyt në veriperëndim të Papua Guinea e Re. U arrit të shpëtohen vetëm 50 veta. Në bordin e tij ndodheshin më shumë se 350 pasagjerë. Në momentet aktuale nuk dihet asgjë mbi fatin e tyre.
Ekipet e shpëtimit rifilluan kërkimin e ndërprerë mbrëmë për shkak të stuhisë të ekuipazhit të anijes së mallrave “Vera” (“Besimi”), e cila u fundos të martën pranë brigjeve të provincës turke Zonguldak.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
4
5
7
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
25
26
27