×
anija, Janar 2012
Katastrofa që ndodhi me anijen turistike “Costa Concordia”, e cila u përplas me shk
Për eliminimin e pasojave të aksidentit me anijen e madhe turistike “Costa Concordia” do të duhen nga 7 deri në 10 muaj, njoftuan ekspertët. Rreth dy muaj kohë do të marrin të gjitha vlerësimet e domosdoshme teknike.
Autoritetet italiane kanë frikë se anija turistike gjysëm e fundosur “Costa Concordia”, si rezultat i detit shumë të trazuar, mund të shkojë plotësisht nën ujë. Përveç kësaj, shprehen supozime se anija mund të ndahet përgjysmë
Valentina Capuano, mbesa e gruas e cila arriti të mbijetojë gjatë tragjedisë me anijen &ldquo
Deri në 7 persona është rritur numri i viktimave të aksidentit tragjik që ndodhi
Numri i pasagjerëve të humbur pa lënë gjurmë, si rezultat i aksidentit që ndodhi me anijen e madhe turistike “Costa Concordia”, është rritur deri në 29 veta, njofton Roja bregdetare italiane.
Qytetarët e parë rusë, të cilët ishin në “Costa Concordia
Njësia e 7-të e anijeve të Flotës ruse të Paqësorit me në krye anijen e madhe anti-nëndetëse “Admiral Tributs” («Адмирал Трибуц») mbërriti në Gjirin e Adenit.
Anija koreanojugore e peshkimit “Jung Woo-2”, në bordin e së cilën ndodheshin 40 marinarë nga Rusia, Kina, Indonezia, Vjetnami dhe Koreja e Jugut, mori flakë natën e kaluar pranë brigjeve të Antarktidës. Si rezultat gjetën vdekjen 3 anëtarë të ekuipazhit.
Anijet e shpëtimit “Atlas” («Атлас») dhe “Suvorovec” («Суворовец») e sollën anijen frigorifer “Irina” nga Oqeani Paqësor deri në ishullin Kunashir.
Pavarësisht nga paralajmërimet e bëra nga ana e Iranit, SHBA deklaruan se do të vazhdojnë të përfocojnë grupimin e aeroplanmbajtëseve të veta në Gjirin Persik.
Ekuipazhi i anijes frigorifer “Irina”, e cila u ndodh në situatë emergjente në rajonin e ishullit Kunashir të Kurileve Jugore, e avakuua.
Ndërmarrja Federale Shtetërore Unitare “Rosoboronexport” informoi autoritetet e Rusisë se pala ukrainase
SHBA po vazhdojnë dërgimin e luftanijeve të veta në Gjirin Persik, njoftoi të enjten Agjencia “Reuters” me referim tek fjalët e Përfaqësuesit zyrtar të Forcave Ushtarake Detare të Shteteve të Bashkuara, komandantit të marinës Bill Speaks.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
5
6
7
8
9
13
14
15
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29