×
Koreja e Jugut, Qershor 2013
Koreja e Jugut ka përfunduar vendosjen e komplekseve kundërajrore raketore për t'iu
Website-i i Sekretariatit të Presidentes së Koresë së Jugut sot ishte i padisponueshëm për përdoruesit si rezultat i një sulmi të hakerave, sipas supozimeve të Seulit.
Presidentja e Koresë së Jugut Park Geun-Hye u takua ditën e martë me themeluesin e rrjetit social Facebook, Mark Zuckerberg.
Të enjten Koreja e Veriut u drejtua me kritika të ashpra në adresë të Koresë së Jugut, duke deklaruar se nuk do të tolerojë më veprimet provokative të Seulit që çuan në dështimin e negociatave.
Delegacioni i parë që mbërriti në kryeqytetin e Tartarstanit (Republikë e Federatës Ruse kjo) ishte ai nga qyteti i Gwangju (Koreja e Jugut) - vendi pritës i Universiadës së ardhshme verore të vitit 2015.
Koreja e Jugut beson se dështimi i negociatave me Korenë e Veriut, të cilat ishin
Kanali i linjës së komunikimit direkt emergjent ndërkorean në Panmunjom ndërpreu punën e tij.
Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut vendosën të mos i zhvillojnë bisedimet në nivel qeveritar, të planifikuara nga data 12-13 qershor në Seul, pasi nuk arritën të bien dakord në lidhje me listën e pjesëmarrësve të delegacioneve.
Në ditët e ardhshme pritet të mbahet takimi i ministrave të Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut. Kjo deklaratë është bërë nga Përfaqësuesi i Seulit, Kim Kheng Sok, i cili mori pjesë në negociatat me përfaqësuesit e Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK).
Përfaqësuesit e Koreve të Veriut dhe të Jugut ranë dakord të zhvillojnë bisedime në nivelin më të lartë qeveritar - për herë të parë që nga viti 2007.
Koreja e Veriut i propozoi Koresë së Jugut zhvillimin e bisedimeve në lidhje me Zonën e përbashkët industriale Kaesong në territorin e Koresë së Veriut në nivelin e punës së qeverive, njoftoi ditën e enjte Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.
Bisedimet 6-palëshe nuk do të rifillojnë për sa kohë që Koreja e Veriut nuk do të ndryshojë kursin e saj për realizimin e programit në lidhje me zhvillimin e armës bërthamore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
4
5
7
8
9
14
15
16
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30