×
Koreja e Jugut, Maj 2013
Të premten në Singapor do të fillojë takimi 3-ditor i kryesuar nga Shefi i Pentagonit
Qeveria e Koresë së Jugut ka shprehur pakënaqësinë e saj lidhur
Koreja e Veriut i propozoi Koresë së Jugut nënshkrimin e një traktati paqeje n
Pheniani ka shprehur gatishmërinë e vet për të pranuar delegacionin e sipërmarrësve nga Koreja e Jugut në Zonën e përbashkët industriale Kaesong për zhvillimin e bisedimeve mbi rifillimin e punës normale atje.
Kreu i Shërbimit të Sigurisë Kombëtare të Koresë së Jugut, Kim Jang-Soo, jetoi plot tre muaj në punë për shkak të kërcënimit të sulmit raketor nga Koreja e Veriut. Për këtë njofton Agjencia Yonhap News.
Koreja e Jugut planifikon që në muajin gusht të lëshojë në orbit
Autoritetet e Koresë së Jugut janë të gatshme t’i ofrojnë ndihmë humanitare Koresë së Veriut nëse Pheniani bie dakord të rifillojë dialogun, deklaroi Këshilltari presidencial për çështjet ndërkombëtare dhe sigurinë kombëtare.
Të hënën Koreja e Veriut realizoi lëshimet e radhës të raketave me rreze të shkurtër veprimi. Ndërsa gjatë fundjavës së kaluar prej saj u kryen katër lëshime. Stërvitjet 3-ditore të trupave raketore të Koresë së Veriut u vlerësuan në Korenë e Jugut si një provokim. Në përgjigje Seuli vendosi komplekset raketore "Spike" në ishujt kufitarë me Republikën Popullore Demokratike të Koresë (RPDK).
Në Seul presin lëshime të reja të raketave nga ana e Koresë së Veriut dhe janë gati për këtë, bëri me dije një përfaqësues i Ministrisë së Mbrojtjes të Koresë së Jugut.
Sipas mendimit të Phenianit, pjesëmarrja e aeroplanmbajtëses bërthamore “Nimitz” (USS Nimitz) në manovrat 3-ditore amerikano-koreanojugore përbën një kërcënim serioz për sigurinë e tij kombëtare. Shumica e ekspertëve, nga ana tjetër, i quajnë veprimet amerikane provokim, i cili mund të ishte shmangur për hir të dominimit të arsyes së shëndoshë dhe shmangies së përshkallëzimit të tensionit.
Seuli do të përpiqet të marrë nga Koreja e Veriut lejen për
Të hënën Uashingtoni dhe Seuli filluan stërvitjet e përbashkëta ushtarako-detare në brigjet e Koresë së Jugut.
Seuli vendosi të mos përfshihet në sistemin amerikan të Mbrojtjes antiraket, duke vë
Në kuadër të aleancës me Korenë e Jugut Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si dhe më parë, janë të gatshme për t'iu përgjigjur çdo provokimi nga ana e Koresë së Veriut.
Të martën Ushtria Popullore Koreane kërcënoi Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut se do të kundërpërgjigjet në rast të veprimeve armiqësore ndaj saj nga ana e ushtrive të këtyre dy vendeve.
Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara filluan stërvitjet e përbashkëta ushtarake për praktikimin e kundërpërgjigjes ndaj nëndetëseve. Këto stërvitje ushtarako-detare do të zgjasin deri të premten.
Ditën e premtë nga Zona industriale e përbashkët me Korenë e Veriut Kaesong u larguan bashkëpunëtorët e fundit koreanojugorë, njofton Agjencia e lajmeve France-Presse.
Pas kërcënimeve nga ana e Koresë së Veriut, policia e Koresë së Jugut ndaloi lëshimin e tullumbaceve të planifikuar më parë në drejtim të Koresë së Veriut, njoftuan autoritetet lokale.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
4
5
10
11
12
15
17
18
19
21
24
25
26
27
31