×
Koreja e Jugut, Janar 2013
Presidenti i Koresë së Jugut, Lee Myung-Bak, kërkoi ditën e enjte nga Ministria e Mbrojtjes të vërë në gatishmëri të lartë luftarake forcat e armatosura të vendit në lidhje me planet e Phenianit për të realizuar testimin bërthamor.
Raketa koreanojugore me destinacion kozmik “KSLV-I”, faza e parë e të cilës ë
Raketa koreanojugore me destinacion kozmik “KSLV-1”, faza e parë e së cilës është projektuar dhe konstruktuar nga Qendra ruse “Khrunichev”, do të tentojë edhe një herë startimin ditën e mërkurë nga kozmodromi Naro (Koreja e Jugut).
Ushtarakët koreanojugorë njoftuan ditën e martë mbi krijimin e një një
Komiteti i Republikës Popullore Demokratike të Koresë për Bashkimin Paqësor t
Trupat ushtarake të Koresë së Jugut zhvilluan sot në qendër të Seulit
Policia e qytetit koreano-jugor të Daejeon arrestoi një 50-vjeçar, i cili hapi zjarr me pushkë pneumatike në pavionin e lindjeve të spitalit lokal dhe plagosi me thikë disa punonjës të stafit mjekësor.
Në ishullin Geojedo të Koresë së Jugut, në kantierin e ndërtimit t
Më 30 janar Koreja e Jugut do të ndërmarrë përpjekjen e tretë për lëshimin e raketës "Naro-1" me një satelit shkencor në bord.
Viti 2012 u bë me të vërtetë vendimtar për shumë konflikte territoriale. Edhe pse momenti i pajtimit të disa vendeve është ende fort i largët, më në fund u bë e qartë se cila është arsyeja pse grinden e konfliktojnë shtetet. Në bazë të çdo konflikti qëndrojnë ekonomia dhe lufta për minerale të dobishme.
Kryeministri i ri i Japonisë Shinzo Abe nisi të dërguarin e vet të posaçëm në Korenë e Jugut në përpjekje për të rregulluar marrëdhëniet me vendin fqinjë në sfondin e acarimit të konflikteve territoriale.
Në Republikën e Koresë në vitin e ri po vazhdon moti i ftohtë anomal, njoftoi Shërbimi Hidrometeorologjik i vendit.
Komiteti Shtetëror i Mbrojtjes Kombëtare të Koresë së Veriut mendon se marr
Numri i refugjatëve koreanoveriorë, të cilët kalojnë kufirin me Korenë e Jugut, u reduktua në mënyrë të theksuar në vitin 2012.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
18
19
20
22
23
24
26
27
28