×
Koreja e Jugut, 2011
Koreja e Veriut deklaroi sot se në veprimet e saj, pas vdekjes së liderit të vendit Kim Jong II, nuk do të ndodhin ndryshime.
Të arratisurit prej kohësh nga Koreja e Veriut të mërkurën l
Vdekja e Udhëheqësit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) Kim Jong II mund të çojë në përshkallëzimin e konfliktit midis Veriut dhe Jugut në Gadishullin Korean.
Sot, menjëherë pas nisjes së fluturimit, aeroplani i trajnim-kolaudimit T-59, i cili merrte pjesë në manovrat ushtarake, u rrëzua në afërsi të aerodromit në Yechhone, rreth 250 kilometra në juglindje të Seulit.
Forcat Ushtarake Detare të Koresë së Jugut po zhvillojnë në bregdetin perëndimor
Ushtria e Koresë së Veriut “do të shkatërrojë ishullin Yeonpyeong dhe do të bëjë shkrumb e hi fortesën e kundërshtarit”, në qoftë se regjimi i Koresë së Jugut do të organizojë ndonjë provokim të ri ushtarak.
Në Detin e Beringut, pranë brigjeve të Gadishullit të Çukotkës, po digjet anija e Koresë së Jugut “Oriental Angel”. 89 anëtarët e ekuipazhit të saj u shpëtuan, një person gjeti vdekjen gjatë shuarjes së zjarrit.
Koreja e Jugut zhvilloi stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në af
Koreja e Veriut ka konfirmuar gatishmërinë për tu ulur në tryezën
Rusia dhe Koreja e Veriut ranë dakort të ngrenë një komision tripalësh për ndërtimin e gazsjellësit me qëllim të transportimit të gazit në Korenë e Jugut.
Bursat ruse të aksioneve shënuan rënie në sfondin e frikës së investitorëve të lidhur me ngadalësimin e mundshëm të rritjes së ekonomisë botërore.
Në Korenë e Jugut sot filluan manovrat e përvitshme të përbashkë
Koreja e Veriut të mërkurën hapi zjarr me artileri në drejtim të ishullit të Koresë së Jugut Yonphendo (Yeonpyeong) në kuadër të manovrave të veta ushtarake.
SHBA janë të hapura për dialog me Korenë e Veriut, por nuk bien dakord për shtyrjen e bisedimeve në lidhje me çështjen bërthamore, deklaroi Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton.
Përfaqësuesit e lartë zyrtarë të dy Koreve zhvilluan konsultime në lidhje me problematikën bërthamore. Takimi i tyre - i pari për një periudhë disa mujore - u mbajt në ishullin indonezian Bali.
Qyteti i Koresë së Jugut PyeongChang në sesionin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në Durban të Afrikës së Jugut u zgjodh si kryeqyteti i Lojërave të XXIII Olimpike Dimërore, të cilat do të zhvillohen në vitin 2018.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31