×
Koreja e Veriut, Qershor 2013
Agjencia Kombëtare e Policisë së Japonisë filloi sot postimin në Internet të
Imazhet e reja satelitore dëshmojnë mbi zhvillimin e punëve nëntokësore në poligonin Punggye-ri në verilindje të Koresë së Veriut, njoftuan ekspertët nga Instituti amerikano-korean Johns Hopkins.
Koreja e Veriut "me dashje ka shkelur” kontratën e nënshkruar me një kompani
Koreja e Jugut ka përfunduar vendosjen e komplekseve kundërajrore raketore për t'iu
Grupi ndërkombëtar i hakerëve "Anonymous" kërcënon të nd
Koreja e Veriut ka ndërmend të invenstojë 1 milion $ në bujqësi në rajonin e Primorjes, në radhë të parë, për përpunimin e sojës dhe misrit.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, u ka dhuruar personave të rrethit të tij të ngushtë nga një kopje të librit të Adolf Hitlerit "Mein Kampf" ("Lufta ime").
Kompania mongoleze “HBOil” ka blerë 20% të aksioneve të rafinerisë koreanoveriore të naftës “Sungri” me qëllim reduktimin e varësisë energjetike të Mongolisë nga Rusia dhe Kina.
Propozimi i Koresë së Veriut për të zhvilluar bisedime të drejtpërdrejta me Shtetet e Bashkuara të Amerikës "ka karakter krejtësisht demagogjik dhe është i llogaritur kryesisht për efekt propagande".
Të enjten Koreja e Veriut u drejtua me kritika të ashpra në adresë të Koresë së Jugut, duke deklaruar se nuk do të tolerojë më veprimet provokative të Seulit që çuan në dështimin e negociatave.
Koreja e Jugut beson se dështimi i negociatave me Korenë e Veriut, të cilat ishin
Kanali i linjës së komunikimit direkt emergjent ndërkorean në Panmunjom ndërpreu punën e tij.
Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut vendosën të mos i zhvillojnë bisedimet në nivel qeveritar, të planifikuara nga data 12-13 qershor në Seul, pasi nuk arritën të bien dakord në lidhje me listën e pjesëmarrësve të delegacioneve.
Në ditët e ardhshme pritet të mbahet takimi i ministrave të Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut. Kjo deklaratë është bërë nga Përfaqësuesi i Seulit, Kim Kheng Sok, i cili mori pjesë në negociatat me përfaqësuesit e Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK).
Përfaqësuesit e Koreve të Veriut dhe të Jugut ranë dakord të zhvillojnë bisedime në nivelin më të lartë qeveritar - për herë të parë që nga viti 2007.
Koreja e Veriut i propozoi Koresë së Jugut zhvillimin e bisedimeve në lidhje me Zonën e përbashkët industriale Kaesong në territorin e Koresë së Veriut në nivelin e punës së qeverive, njoftoi ditën e enjte Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.
Puna e reaktorit bërthamor të Koresë së Veriut në Yongbyon mund të rifillojë pas 1-2 muajsh. Në një përfundim të tillë arritën ekspertët e SHBA-së në bazë të analizës së imazheve satelitore.
Bisedimet 6-palëshe nuk do të rifillojnë për sa kohë që Koreja e Veriut nuk do të ndryshojë kursin e saj për realizimin e programit në lidhje me zhvillimin e armës bërthamore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
5
7
8
9
14
15
16
19
22
23
24
27
29
30