×
Koreja e Veriut, 12 prill 2013
Autoritetet e Koresë së Veriut organizuan një ekspozitë, ku u paraqitën raketa të bëra me lule, njoftoi të premten Agjencia Associated Press.
Ushtarakët japonezë janë përgatitur për çdo zhvillim të ngjarjeve rreth Koresë së Veriut, deklaroi të premten Ministria japoneze e Mbrojtjes.
Koreja e Veriut njoftoi për krijimin e Ministrisë së Energjisë Atomike. Ky vendim u
Në rast lufte Koreja e Veriut do të sulmojë pikë së pari kryeqytetin e Japonisë - Tokion, thuhet në deklaratën e lëshuar të premten nga Agjencia Qendrore Telegrafike e Koresë (CTAK).
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, i bëri thirrje Liderit koreanoverior
Autoritetet koreanojugore janë me të vërtetë të gatshme të zhvillojnë bisedime
“Lufta e nervave” në Azinë Verilindore po fiton vrull. Pheniani e paralajmëroi përsëri Seulin se lufta në Gadishullin Korean mund të fillojë nga momenti në moment. Kurse autoritetet e Japonisë për herë të dytë kanë raportuar gabimisht mbi lëshimin e raketës nga Republika Popullore Demokratike e Koresë (RPDK).
Barack Obama deklaroi se ka ardhur koha që Koreja e Veriut të rreshtë kërcënimet për luftë dhe sulme bërthamore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28