×
Koreja e Veriut, 9 prill 2013
Javën e ardhshme Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen do të vizitojë Korenë e Jugut dhe Japoninë, njoftoi të martën shërbimi për shtyp në selinë e NATO-s.
Diplomatët e BE-së në Phenian ende nuk kanë vënë re ndonj
Koreja e Veriut përfundoi përgatitjen për lëshimin e një rakete balistike. Startimi i saj mund të realizohet ditën e mërkurë. Për këtë deklaruan autoritetet e Koresë së Jugut.
Koreja e Veriut paralajmëroi të huajt, të cilët jetojnë ose janë
Ditën e martë koreanoveriorët nuk dolën në punë në Zonën e përbashkët industriale Kaesong me Korenë e Jugut. Prodhimi në këtë zonë u ndalua plotësisht.
Japonia ka vendosur në kryeqytetin e saj, Tokio, dy komplekse të mbrojtjes antiraket “Patriot PAC-3” për t’u siguruar nga ndonjë sulm i mundshëm nga ana e Koresë së Veriut. Komplekset raketore janë vendosur në territorin e Ministrisë së Mbrojtjes.
Retorika luftarake e autoriteteve të Koresë së Veriut e ka kaluar tashmë cakun. Kjo u deklarua nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28