×
Koreja e Veriut, Janar 2013
Presidenti i Koresë së Jugut, Lee Myung-Bak, kërkoi ditën e enjte nga Ministria e Mbrojtjes të vërë në gatishmëri të lartë luftarake forcat e armatosura të vendit në lidhje me planet e Phenianit për të realizuar testimin bërthamor.
Në Korenë e Veriut përfundoi konferenca e katërt e sekretarëve t
Ushtarakët koreanojugorë njoftuan ditën e martë mbi krijimin e një një
Në opsionin "Google Maps" të martën u shfaq një hartë e detajuar e territorit të Koresë së Veriut. Harta u krijua nga një grup hartografësh vullnetarë nëpërmjet programit Google Map Maker.
Fotografitë, e bëra nga një satelit amerikan, dëshmojnë për përgatitjen në lidhje me një testim të ardhshëm në poligonin bërthamor të Koresë së Veriut.
Një ekip shkencëtarësh të Universitetit Johns Hopkins në Shtetet e Bashkuara publikoi
Komiteti i Republikës Popullore Demokratike të Koresë për Bashkimin Paqësor t
Bashkimi Europian e ka mirëpritur miratimin unanim të rezolutës 2087 të Kë
Koreja e Veriut planifikon të zhvillojë provën bërthamore të radhës, të tretën për nga numri, si dhe do të realizojë lëshime të reja të raketave, njoftoi Komiteti Kombëtar i Mbrojtjes i Koresë së Veriut.
I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Korenë e Veriut
Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka zgjeruar sanksionet kundër Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) në lidhje me faktin e lëshimit prej saj të raketës më 12 dhjetor. Rezoluta u miratua njëzëri. Në përgjigje të kësaj Pheniani është kërcënuar të vazhdojë rritjen e potencialit të vet ushtarak dhe të ndalojë veprimet për pezullimin e zhvillimit të mëtejshëm të programit të tij bërthamor.
Ministria e Punëve të Jashtme e Koresë së Veriut deklaron mbi synimin e vendit për të rritur potencialin e vet ushtarak dhe për të zhvilluar programin bërthamor, transmeton ditën e mërkurë Agjencia Qendrore Telegrafike e Koresë në njoftimin e vet.
Raketa kozmike, e lëshuar nga Koreja e Veriut në dhjetor të vitit të kaluar
Lideri i Partisë Liberal Demokratike të Rusisë (LDPR) dhe i fraksionit të saj në Dumën Shtetërore, Vladimir Zhirinovski, i bëri thirrje Republikës Popullore Demokratike të Koresë të anëtarësohet në Bashkimin Doganor me Rusinë, Bjellorusinë dhe Kazakistanin.
Ish-Guvernatori i shtetit amerikan të New Mexico, Bill Richardson, dhe Kreu i Internet-kompanisë Google, Eric Schmidt, gjat
Kryetari i Bordit drejtues të Google Eric Schmidt mbërriti sot në Korenë e Veriut. Schmidt mbërriti në Korenë e Veriut si pjesëtar i një delegacioni joqeveritar, i cili ka qëllime humanitare.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, urdhëroi që me rastin e ditë
Ri Sol Ju, bashkëshortja e liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-Yun, mbi shtatz
Komiteti Shtetëror i Mbrojtjes Kombëtare të Koresë së Veriut mendon se marr
Numri i refugjatëve koreanoveriorë, të cilët kalojnë kufirin me Korenë e Jugut, u reduktua në mënyrë të theksuar në vitin 2012.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
8
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
22
26
27