×
Koreja e Veriut, Nëntor 2012
Lëshimi i raketës balistike të Koresë së Veriut mund të kryhet javën e ardhshme.
Ministër i ri i Mbrojtjes i Koresë së Veriut u emërua Gjenerali Kim Kekh Sikh.
Koreja e Jugut do të përkutojë sot përvjetorin e dytë të sulmit të ndërmarrë nga Koreja e Veriut ndaj ishullit kufitar Enphendo.
Koreja e Veriut mund të realizojë në fund të nëntorit lëshimin e një rakete balistike. Për lëshimin e planifikuar Japonia dhe Korea e Jugut u njoftuan nga qeveria amerikane.
Përfaqësuesi i komandës ushtarake të Koresë së Veriut mbajti nj
Në Korenë e Veriut u botua libri i parë nga përmbledhja e veprave mbi liderin e ri në moshë të vendit Kim Jong-Yun.
Në qendrën bërthamore verikoreane “Yongbyon” përfundoi ndërtimi i reaktorit bërthamor. Për këtë njoftoi sot korporata televizive shtetërore koreanojugore “KBS” me referim te imazhet satelitore që u ndodhën në dispozicion të saj.
Koreja e Veriut zhvilloi testimet e motorëve për raketat me rreze të largët veprimi pas dështimit të lëshimit të raketës "Unha-3" në prill të këtij viti.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
16
17
18
20
21
24
25
26
27
28