×
Koreja e Veriut, Tetor 2012
Mosshfaqja prej 2 muajsh në publik e gruas së liderit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë Kim Jong-Yun mund të jetë e lidhur me faktin se ajo është në pritje të një fëmije, përcjell Agjencia EFE.
Gruaja e Liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-Yun për herë të
Aktivistët politikë koreanojugorë lëshuan mijëra balona drejt Koresë së Veriut me fletushka, në të cilat u bëhet thirrje qytetarëve koreanoveriorë të ngrihen kundër autoriteteve të vendit.
Koreja e Veriut në gjysmën e parë të vitit 2012 importoi nga Zvicra arm
Koreja e Veriut duke filluar që nga dita e premte kaloi në gjendjen e gatishmërisë së lartë luftarake, njofton një website i Koresë së Jugut "Daily NK", i specializuar për mbledhjen dhe analizën e informacioneve nga Veriu.
Ish Zv. Ministri i Mbrojtjes Kim Chol i Republikës Popullore Demokratike të Koresë, i ekzekutuar
Në Korenë e Jugut nënrepartet speciale të policisë dhe ushtarakët parandalojn
Koreja e Jugut do t’i përgjigjet me kundërgoditje çdo lloj sulmi nga ana e Koresë së Veriut, deklaroi Kreu i Ministrisë së Mbrojtjes të Koresë së Jugut, duke marrë fjalën para anëtarëve të Parlamentit.
Ushtria e Koresë së Veriut kërcënon të ndërmarrë "nj
Në Republikën Popullore Demokratike të Koresë me vendimin e Kreut të vendit Kim Jong-Yun u likujdua "Neni sekret 38", i cili më parë administronte një pjesë të rëndësishme të të ardhurave nga operacionet komerciale jashtë vendit.
Autoritetet koreano-veriore hoqën portretet e Karl Marksit dhe Leninit nga sheshi kryesor i Phenianit, njofton botimi britanik "The Daily Telegraph". Demontimi i portreteve është bërë verën e kaluar për asnjë arsye të dukshme.
Kina po forcon kufirin e saj me Korenë e Veriut me tela me gjemba nën tension
Koreja e Veriut zotëron raketa balistike ndërkontinentale të afta për të arritur territorin e Shteteve të Bashkuara.
Rreth 17 mijë fletëpalosje koreanoveriore, në të cilat kritikohen veprimet e Seulit, u hodhën mbi territorin e Koresë së Jugut nga balonat me ajër, njoftojnë mediat vendase.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
3
4
5
6
7
8
10
12
13
14
16
17
20
21
23
24
27
28