×
Koreja e Veriut, Mars 2012
Ministri i Mbrojtjes i Japonisë Naoki Tanaka dha urdhër për të rrëzuar raketën e Koresë së Veriut, në qoftë se ajo ose fragmentet e saj do të bien në territorin japonez.
Koreja e Veriut realizoi të premten lëshimin provë të raketës me rreze të shkurtër veprimi nga brigjet e veta perëndimore, njoftojnë mediat e Koresë së Jugut me referim tek burimet ushtarake në Seul.
Koreja e Veriut deklaroi se nuk do të refuzojë planet e veta për lë
Sekretari i Përgjthshëm i Kabinetit të Ministrave të Japonisë Osamu Fujimura deklaroi
Presidenti i SHBA-ve Barack Obama të dielën, më 25 mars, fill pas liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un, zhvilloi një vizitë në pikën më të nxehtë të ballafaqimit ndërkorean, në Phanmundzhom (Panmunjom). Kjo e fundit gjendet në zonën e demilitarizuar që ndan Gadishullin Korean në dy shtete.
Përgatitja për lëshimin e një sateliti artificial të Tokës në Korenë e Veriut hyri në fazën e vet përfundimtare. Për këtë njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e vendit.
Japonia synon të vërë në gatishmëri luftarake sistemin e mbrojtjes antiraket në lidhje me lëshimin e pretenduar nga ana e Koresë së Veriut të raketës me satelit në kozmos.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon ka ndërmend të ngrejë në samitin për sigurinë bërthamore në Seul çështjen e lëshimit të pritshëm të satelitit verikorean.
Koreja e Veriut arriti të intrigojë samitin për sigurinë bërthamore, që
Japonia po shqyrton mundësinë e dislokimit të komplekseve raketore zenit “Patriot” në
Rifillimi i monitorimit të aktivitetit bërthamor të Phenianit nga Agjencia Ndërkombëtare
SHBA dhe Koreja e Veriut po bashkërendisin sot në Pekin detajet e ofertës së ndihmave ushqimore amerikane.
Në të gjithë rajonet e Koresë së Veriut këto ditë po
Në Korenë e Veriut po zhvillohen tubime e demonstrata të shumta, pjesëmarrësit
Në Moskë e përshëndesin vendimin e Koresë së Veriut për të vendosur moratorium ndaj provave të armëve bërthamore, lëshimit të raketave balistike me rreze të largët veprimi si dhe ndaj pasurimit të uraniumit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
24
25
28
29
31