×
Koreja e Veriut, Janar 2012
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov mendon se Republika Popullore Demokratike e Koresë (RPDK) pas vdekjes
Forcat ushtarake detare të Koresë së Jugut filluan sot manovrat në Detin e Verdhë, afërsi të ishullit Enphendo. Stërvitjet ushtarake po zhvillohen me përdorimin e municioneve të vërteta luftarake.
Në vitin financiar 2011, i cili përfundoi në muajin shtator, Shtetet e Bashkuara i kanë dërguar Koresë së Veriut ndihma humanitare me shumë prej 38.3 milion $, vëllim ky që është 12 herë më i madh se ai i vitit të kaluar.
Koreja e Jugut do të dërgojë në Phenian një parti të madhe ndihmash humanitare.
Djali i madh i të ndjerit Kim Jong II – Kim Jong-Ne parashikon rënien e shpejtë të regjimit në Korenë e Veriut, thuhet në librin e gazetarit japonez Yozo Gomi. Libri është i bazuar në intervistat dhe komunikimet e tij me anë të e-mail me Kim Jong-Ne.
Koreja e Veriut realizoi të mërkurën lëshimet provë të tre raketave balistike me rreze të shkurtër veprimi. Rrezja e veprimit të tyre është rreth 120 kilometra.
Autoritetet e Koresë së Veriut morën vendimin për ta ruajtur në mauzole
Banorët e Republikës Popullore Demokratike të Koresë, të cilët nuk
Në Republikën Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) u shpall amnisti me rastin e dat
Autoritetet e Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) nuk vërejnë asnjë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
14
15
16
17
19
21
22
23
25
28
29
30
31