×
Koreja e Veriut, 2011
Koreja e Veriut deklaroi sot se në veprimet e saj, pas vdekjes së liderit të vendit Kim Jong II, nuk do të ndodhin ndryshime.
Në Korenë e Veriut në mesditë, sipas orës lokale, gjëmuan të shtënat e topave, ushtuan buritë e lokomotivave dhe anijeve,  populli nderoi kujtimin e Kim Jong II me tre minuta heshtje.
Për balsamimin e trupit të Udhëheqësit të Koresë së
Ceremonia e dhënies së lamtumirës së fundit Kim Jong II po zhvillohet sot në kryeqytetin e Koresë së Veriut - Phenian.
Rusia shpreson shumë se periudha e ndërrimit të pushtetit në Korenë e Veriut do të kalojë pa komplikacione.
Të arratisurit prej kohësh nga Koreja e Veriut të mërkurën l
Vdekja e Udhëheqësit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) Kim Jong II mund të çojë në përshkallëzimin e konfliktit midis Veriut dhe Jugut në Gadishullin Korean.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton zhvilluan të martën në mbrëmje bisedime telefonike dhe diskutuan situatën në Korenë e Veriut pas vdekjes së Kim Jong II më 17 dhjetor.
Në Phenian filloi ceremonia e dhënies së lamtumirës së fundit ish Udh
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov beson se vdekja e Udhëheqësit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë Kim Jong II nuk do të ndikojë në marrëdhëniet e Rusisë dhe Koresë së Veriut.
Udhëheqësi i Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) ndërroi jetë në moshën 70-vjeçare.
Vdiq Udhëheqësi i Republikës Popullore Demokratike të Koresë Kim Jong II. Për këtë njoftoi sot Televizioni Qendror i vendit.
Rusia i bën thirrje Koresë së Veriut për të ngrirë programin e vet bërthamor.
Koreja e Veriut po përshpejton punën për krijimin e reaktorit bërthamor
Forcat Ushtarake Detare të Koresë së Jugut po zhvillojnë në bregdetin perëndimor
Ushtria e Koresë së Veriut “do të shkatërrojë ishullin Yeonpyeong dhe do të bëjë shkrumb e hi fortesën e kundërshtarit”, në qoftë se regjimi i Koresë së Jugut do të organizojë ndonjë provokim të ri ushtarak.
Rusia i bën thirrje Koresë së Veriut të shpallë moratorium në prodhimin e materialeve nukleare dhe provat e armëve bërthamore, deklaroi sot për gazetarët Zëvendës ministri i punëve të jashtme të Rusisë Aleksei Borodavkin.
Koreja e Jugut zhvilloi stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në af
Në bisedimet dyditore që po zhvillohen në Gjenevë në mes të Koresë
Delegacioni i forcave detare të Republikës Popullore Demokratike të Koresë mbërriti sot në Gadishullin e Kamçatkës në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Flotën ruse të Paqësorit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31