×
raketa, 2011
Autoritetet e Finlandës lejuan anijen britanike të mallrave “Thor Liberty” të vazhdojë lundrimin pa raketat amerikane kundërajrore “Patriot”. Doganierët e ndaluan anijen më 21 dhjetor në portin Kotka mbi bazë të dyshimit për eksportim të paligjshëm armatimesh.
Realizimi i provave të raketës kruz supersonike “BrahMos” në Detin Balltik nga bordi
Njësitë e mbrojtjes kundërajrore të Trupave Tokësore të Rusisë filluan të pajisen me raketa të reja shënjestër (target) “Strella-10IVC” («Стрела-10ИВЦ»), njoftoi përfaqësuesi zyrtar i Trupave Tokësore, koloneli Sergei Vllasov.
Malajzia e konsideron Rusinë si një nga favoritet e tenderit për furnizimin e 18 aeroplanëve gjuajtës për Forcat Ajrore të vendit.
SHBA, me qëllim që të arrijnë në marrëveshje me Rusinë në lidhje me mbrojtjen evropiane antiraket, janë të gatshme ti ofrojnë asaj informacionin mbi raketat e veta interceptore.
Ushtarakët e Malajzisë planifikojnë të blejnë në Rusi 18 aeroplanë gjuajtës Su-30MKM.
Flotilja e Kaspikut do të ndryshojë në mënyrë cilësore dhe do të përforcojë përbërjen e anijeve të veta.
Ushtria indiane u pajis tani me bateri të reja të raketave taktike supersonike “BrahMos” të bazimit tokësor.
Anija (korvetta) e re seriale “Soobrazitelnij” («Сообразительный») e Flotës ruse të Balltikut morri pjesë në manovrat detare me qitjet me raketa dhe zmbrapsi sulmin e supozuar të kundërshtarit.
Testimi i raketës së modernizuar interceptuese Standard Missile-3, që po krijohet nga SHBA në kuadër të sistemit të mbrojtjes antiraket të bazimit detar, përfundoi me dështim: raketa nuk arriti të godasë dot objektivin.
Komplekset raketore të bazimit detar “Bulava” së bashku me mbartësen (transportuesen) e tyre
Agjencia Federale Kozmike e Federatës Ruse ndaloi lëshimin e raketëmbajtëseve &ldquo
Rusia lëshoi raketën e saj “Dnepër”, e cila nxorri në orbitë disa satelitë të huaj. Në Ministrinë e Mbrojtjes të Federatës Ruse njoftuan se lëshimi i raketës u realizua sot nga baza në zonën e Uraleve.
Raundi i radhës i konsultimeve me SHBA në lidhje me problemin e vendosjes së sistemit
Raketa strategjike e bazimit detar “Liner”, testet e fluturimit të së cilës p
Irani nuk përbën rrezik kërcënues raketor për asnjë
Rusia dhe India prodhuan raketën “BraMos” për goditje nga pozicioni nën ujë. Provat e raketës supersonike për pajisjen e nëndetësve do të zhvillohen këtë vit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31