×
teknologji

Gjatë zhvillimit të Panairit Botëror të vitit 1964 në Nju Jork shkrimtari i lëmit fantastiko-shkencor Aizek Asimov ka parathënë se si do të jetë bota pas 50 vjetësh. Parashikimi i tij u botua atëhere në gazetën "New York Times". Duke e lexuar atë sot, ti kupton se shkrimtari arriti të parashikojë praktikisht të gjitha përparimet, arritjet teknologjike!

Forumi ndërkombëtar i zhvillimit teknologjik u hap të enjten në Novosibirsk. Evenimenti i madh do të zgjasë dy ditë.

Ushtarakët norvegjezë dhe forcat e sigurisë refuzuan të lejojnë “Apple” të fotografojë qytetin e Oslos nga një avion automatik pa pilot për krijimin e një aplikimi 3-dimensional hartografik.

Koreja e Veriut deklaroi mbi krijimin e një smartphone të prodhimit vetiak, megjithëse ekspertët e vënë në dyshim origjinën e tij koreanoveriore.

Konstruktorët rusë po zhvillojnë teknologjinë e prodhimit të materialeve të blinduara bazuar mbi nano-pluhurin e karbidit të borit.

Elon Musk - inxhinier amerikan, miliarder dhe bashkëthemelues i SpaceX - prezantoi projektin e një sistemi të mjeteve supersonike të transportit publik.

Rusia në disa teknologji ka një prapambetje në krahasim me vendet perëndimore prej disa dekadash, deklaroi Zv. Kryeministri rus Dimitri Rogozin.
Çfarë të bësh nëse në mes të ditës së punës të shkarikohet jo telefoni celular, por energjia e organizmit. Ëndrra për të bërë një sy gjumë në zyrat bashkëkohore po bëhet jo vetëm një realitet, por madje edhe pjesë e planit të biznesit. Në Moskë u duk një teknikë e veçantë për gjumin gjatë kohës së punës.
Më shumë se 200 modele nga më të fundit të armatimeve dhe pajisjeve ushtarake janë paraqitur në një nga ekspozitat më të mëdha të armatimeve në botë - IDEX 2013 në Abu Dhabi. Në paradën solemne të organizuar me rastin e hapjes së kësaj ekspozite mori pjesë edhe tanku rus “T-90”. Ekspertët i kushtuan një vëmendje të veçantë edhe "Terminator-it" të Rusisë - automjetit luftarak të destinuar për mbështetjen e tankeve.
Programi rus i pastrimit të Arktikut dhe rezultatet e punëve të kryera atje shkaktuan impresionim
Me pjesëmarrjen e Qendrës së Shën Petersburgut të teknologjive të të folurit (ang.
Rusia shprehet e gatshme për të ofruar një risi revolucionare në fushën e transferimit të teknologjive. Kjo nismë do të parashtrohet më hollësisht në Samitin e Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Rajonit të Azi-Paqësorit (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) në Vladivostok.
Prodhuesit kryesorë të avionëve dhe pajisjeve të aviacionit civil nga 18 vende të botës po marrin pjesë në ekspozitën e tretë të aviacionit India Aviation-2012, në Hajdarebad, më 14-18 mars.
Në Nizny Novgorod sot filloi punimet Forumi i IV ndërkombëtar i teknologjive informative, në të cilin marrin pjesë përfaqësuesit e IT-komunitetit, biznesit dhe organeve pushtetore nga rajonet e Federatës Ruse si dhe nga Finlanda, Gjermania, SHBA e vende të tjera.
Rusia duhet të blejë aktivisht teknologji inovatore nga jashtë shteti për modernizim sa më të shpejtë të ekonomisë vendase. Për këtë deklaroi Ministri i financave i Federatës Ruse Aleksei Kudrin në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.
Elektrostacionet Atomike (EA) ekologjikisht të pastra do të ndërtohen në Rusi në kuadrin e programit qëllimor federal "Teknologjitë Atomike".
Të gjitha ngjarjet e Olimpidës në Vankuver shikuesit do të mund ti shikojnë në kanalin e ri televiziv sportiv rus.
"Atomstrojeksport"-i rus bleu firmën gjermane Nukem Technologies, e cila merret me demontimin e objekteve bërthamore të dala jashtë përdorimit, duke përfshirë ndër të tjera edhe elektrostacionet atomike. Më parë në Rusi teknologji të tilla nuk ekzistonin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31