×
trupat ushtarake, 2012
Në zonat rreth Moskës filluan stërvitjet e trupave të mbrojtjes kundërajrore të vendeve të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura.
Riarmatimi i Trupave Raketore ruse të Destinacionit Strategjik (TRDS) me komplekset "Topol-M" do të përfundojë plotësisht deri në fund të vitit 2012, njoftoi Zv. Komandanti i TRDS Valeri Mazurov.
Nëntë ushtarakë amerikanë do t’i nënshtrohen masave disiplinore për shkak të dy incidenteve të ndodhura në Afganistan në fillim të këtij viti, të cilat shkaktuan një valë të fuqishme indinjate dhe protestash.
Trupat pro-qeveritare siriane morrën kontrollin mbi rajonet qendrore të qytetit Aleppo dhe tani po i spastrojnë ato nga militantët. Operacioni i tyre mund të marrë më shumë se një ditë, duke pasur parasysh labirintet e rrugëve të ngushta të lagjeve të vjetra dhe densitetin e lartë të ndërtesave.
Luftimet në rajonin Salah al-Din, i cili ka qenë prej një kohe të gjatë bastioni kryesor i militantëve të armatosur në qytetin e Aleppo në veri të Sirisë, përfunduan të premten, njofton kanali televiziv satelitor libanez "Al-Mayadeen".
Njësitë e kryengritësve sirianë gjatë ditës së 9 gushtit braktisën pjesën më të madhe të lagjeve të rajonit Salahuddin, të vendosura në jug-perëndim të Aleppo.
Shpresat e Shefin të Pentagonit Leon Panetta, se marrja e qytetit sirian të Aleppo nga kryengritësit do të ngulë të fundit "gozhdë në arkivolin" e Bashar Al-Assad, nuk u materializuan.
Në përgjigje të sulmit të armatosur mbi postblloqet kufitare në afërsi të qytetit egjiptian të Al Arish në Gadishullin Sinai, ushtria egjiptiane dha goditje raketore nga helikopteri luftarak, njofton BBC.
Konvoji i trupave turke, i shoqëruar nga helikopterët luftarakë, hyri në qytetin sirian Xharablus (Jarablos). Incidenti ndodhi në zonën e populluar me banorë kurdë, njoftoi kanali televiziv iranian "Press-TV".
Që nga data 1 gusht qeveria e Rusisë ka autorizuar përdorimin e hapësirës ajrore të saj për tranzitin e mallrave të destinuara për nevojat e NATO-s në Afganistan. Përveç tranzitit tashmë ekzistues tokësor, për këtë qëllim do të shfrytëzohet edhe aeroporti “Vostoçnij” (“Lindor”) në qytetin rus Ulianovsk.
Qeveria e Sirisë po përforcon grupimin e vet luftarak që vepron kundër forcave të opozitës së armatosur në qytetin e dytë për nga në rëndësia të vendit - Aleppo.
Forcat e armatosura amerikane kanë shprehur synimin e tyre për të blerë 10 aeroplanë amfibë Be-200 të variantit për fluturime natën nga Rusia.
Ministria e Punëve të Jashtme e Izraelit hodhi poshtë zyrtarisht informacionin e përhapur në media se në ishullin e Qipros do të dërgohen 20 mijë ushtarakë të forcave të destinacionit special izraelit (komandos).
Japonia pranoi të paguajë 2.8 miliardë $ për ripozicionimin e trupave amerikane nga Okinawa në Guam, njofton Dikasteri japonez i Mbrojtjes.
Nëntë vjet më parë trupat e SHBA-ve dhe Britanisë së Madhe sollën në Irak “demokracinë në bajonatat” e armëve të veta. Si në këtë ditë tanket e forcave të koalicionit hynë në Bagdad dhe ndihmuan turmën për të rrëzuar monumentin e Sadam Huseinit.
Forcat e Vetëmbrojtjes (Self-Difence) të Japonisë janë vënë në gjendje gatishmërie të lartë luftarake në lidhje me planet e Koresë së Veriut për lëshimin e një sateliti.
Në Siri u futën nënrepartet e forcave speciale të Katarit dhe Britanisë së Madhe, njoftojnë mediat izraelite me referim tek burime të mirëinformuara.
SHBA po rrisin praninë e vet ushtarake në Gjirin Persik, duke përfshirë në rrezen e saj edhe dy ishujt strategjike - Masirah i Omani dhe Socotra, i cili i përket Jemenit.
Rusia është e gatshme të nënshkruajë marrëveshjen për krijimin
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31