×
trupat ushtarake

Forcat e armatosura indiane po shfaqin një interes mjaft të gjallë ndaj raketës më të fundit të pakomandueshme të aviacionit (unguided rocket) "S-80FP" (russ. "С-80ФП") të bashkimit shtetëror shkencoro-prodhues rus "Splav" (russ. "Сплав"), deklaroi Drejtori i Përgjithshëm dhe projektuesi i përgjithshëm i kësaj sipërmarrje në ekspozitën "DEFEXPO 2014", e cila po mbahet në New Delhi.

Trupat e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, të cilat janë të dislokuara në Krime, po zhvendosen në drejtim të Kievit.

Deputeti i Këshillit bashkiak të qytetit të Sevastopolit, Sergei Smoljaninov, bëri thirrje për futjen e trupave ruse në Ukrainë.

Forcat e Presidentit të Sirisë, Bashar Al-Assad, ndërmorrën bombardimin e rajoneve periferike të Damaskut të ndodhura nën kontrollin e rebelëve.

Forcat Ajrore të Desantit të Rusisë mund të ndodhen në Siri në rast të shprehjes së vullnetit politik të Presidentit të vendit për këtë dhe bashkërendimit të të gjitha çështjeve me Këshillin e Sigurimit të OKB-së, njoftoi ditën e enjte Komandanti i Forcave Ajrore të Desantit të Rusisë, Gjeneral-koloneli Vladimir Shamanov .

Forcat Speciale të trupave ajrore të desantit të Rusisë në gusht do të realizojnë uljen e parë në masë me përdorimin e sistemeve të avancuara të parashutave "Arbalet-2" (russ. "Арбалет-2").

Për herë të parë në historinë e Pakistanit në radhët e forcave të armatosura të këtij vendi filluan të shërbejnë në njësitë e desantit femrat.

NATO shfaqi gatshmërinë e vet për të ndihmuar Ukrainën në
Qeveria e Kinës për herë të parë bëri publik informacionin mbi strukturën dhe efektivin e forcave të armatosura të vendit.
Trupat tokësore ruse porositën një obus të ri 152-mm për të zëvendësuar obusin e vjetëruar 122-mm “D-30”, të cilin Ministria e Mbrojtjes vendosi ta nxjerrë jashtë përdorimit.
Qeveria kineze vendosi të dërgojë trupat e veta ushtarake në provincën e Yunnan, e cila kufizohet me shtetin e Kachin në veri të Myanmarit. Trupat ushtarake janë dërguar në kufi, pasi u morrën njoftime se në Kachin po zhvillohen luftime.
Një kontigjent i huaj i armatosur zbarkoi në një bazë ushtarake në qendë
Autoritetet japoneze vendosën të krijojnë një njësi speciale të rojes bregdetare
Në zonat rreth Moskës filluan stërvitjet e trupave të mbrojtjes kundërajrore të vendeve të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura.
Riarmatimi i Trupave Raketore ruse të Destinacionit Strategjik (TRDS) me komplekset "Topol-M" do të përfundojë plotësisht deri në fund të vitit 2012, njoftoi Zv. Komandanti i TRDS Valeri Mazurov.
Nëntë ushtarakë amerikanë do t’i nënshtrohen masave disiplinore për shkak të dy incidenteve të ndodhura në Afganistan në fillim të këtij viti, të cilat shkaktuan një valë të fuqishme indinjate dhe protestash.
Trupat pro-qeveritare siriane morrën kontrollin mbi rajonet qendrore të qytetit Aleppo dhe tani po i spastrojnë ato nga militantët. Operacioni i tyre mund të marrë më shumë se një ditë, duke pasur parasysh labirintet e rrugëve të ngushta të lagjeve të vjetra dhe densitetin e lartë të ndërtesave.
Luftimet në rajonin Salah al-Din, i cili ka qenë prej një kohe të gjatë bastioni kryesor i militantëve të armatosur në qytetin e Aleppo në veri të Sirisë, përfunduan të premten, njofton kanali televiziv satelitor libanez "Al-Mayadeen".
Njësitë e kryengritësve sirianë gjatë ditës së 9 gushtit braktisën pjesën më të madhe të lagjeve të rajonit Salahuddin, të vendosura në jug-perëndim të Aleppo.
Shpresat e Shefin të Pentagonit Leon Panetta, se marrja e qytetit sirian të Aleppo nga kryengritësit do të ngulë të fundit "gozhdë në arkivolin" e Bashar Al-Assad, nuk u materializuan.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31