×
Bjellorusia, 2013

Qeveria e Federatës Ruse do t’i japë në vitin 2014 Bjellorusisë mjete suplementare hua deri në 2 miliardë $, njoftoi të mërkurën Presidenti rus Vladimir Putin.

Të martën në aerodromin e qarkut të Brestit u zhvillua ceremonia e hyrjes në dezhurn të përbashkët luftarak të avionëve gjuajtës rusë dhe bjellorusë të modelit "Su-27".

Në Bjellorusi është përgatitur projekti i vendimit qeveritar për të aplikuar tatimin mbi parazitizmin (përtacinë).

Bjellorusia ka ndërmend të zgjerojë prodhimin e avionëve të vet pa pilot në territorin e Turkmenistanit.

Një mësuese matematike e gjimnazit numër 13 të Minskut u arrestua nën dyshimin për mbajtjen e një bordelloje.

Stërvitjet e përbashkëta strategjike të forcave të armatosura të Rusisë dhe Bjellorusisë "Perëndimi-2013" fillojnë sot në territoret e të dy vendeve, njoftuan në Ministrinë e Mbrojtjes të Rusisë.

Kreu i Kishës Orthodhokse Ruse, Patriarku Kirill, mbajti Liturgjinë Solemne mu në qendër të kryeqytetit të Bjellorusisë në mëngjesin e 29 korrikut. Minsk-u, pas Moskës dhe Kievit, vazhdoi festimin e përvjetorit të 1025-të të Pagëzimit të Rusisë. Rreth 20.000 besimtarë bjellorusë erdhën për të marrë pjesë në shërbesën kishtare të nëntë patriarkëve.

Në Bjellorusi shoferëve të dehur do t’ju konfiskohen automjetet.

Autoritetet lituaneze do të rreptësojnë kontrollin në kufirin me Bjellorusinë për shkak të përhapjes në këtë vend të murtajës afrikane të derrit.

Rusia po ndërton për herë të parë në Bjellorusi bazën e saj ajrore. Ajo do të shtrihet në qytetin e Lida, në afërsi të kufirit me Poloninë dhe Lituaninë, njoftoi Komandanti Suprem i Forcave Ushtarake Ajrore ruse, Gjeneral-Lejtnanti Viktor Bondarjev.
Ndërtimi i bazës ajrore ruse në Bjellorusi nuk duhet të shkaktojë kurrfarë reagimi negativ nga ana e vendeve të tjera, deklaroi për gazetarët Sekretari i Shtetit të Bashkuar të Rusisë dhe Bjellorusisë, Grigori Rapota.
Rojet kufitare të Rusisë dhe Bjellorusisë do të përdorin avionët pa
Autoritetet e Kirgistanit do të vazhdojnë përpjekjet e veta për arritjen e ekstradimit të ish-Presidentit të vendit, Kurmanbek Bakijev, dhe vëllait të tij, Zhanibek Bakijev, në lidhje me vendimin e Gjykatës Ushtarake, deklaroi Zëvendëskryeministri i Kirgistanit, Shamil Atahanov.
Në vitin 2014 Rusia do të dërgojë në Bjellorusi katër divizione të sistemeve raketore zenit të mbrojtjes kundërajrore me rreze të mesme veprimi "S-300“ (russ.
Rusia do të krijojë një bazë ushtarake aviacioni në Bjellorusi në vitin 2015. Për këtë deklaroi sot Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, në një takim në Minsk me Presidentin e Bjellorusisë, Aleksandër Llukashenko.
Bjellorusia e mbështet plotësisht ndërtimin e gazsjellësit “Yamal Europë-2”, deklaroi ditën e premte Presidenti bjellorus Aleksandër Llukashenko. "Ne do të jemi partnerë dhe bashkëpjesëmarrës aktivë të këtij projekti...
Një peshkatar nga qyteti Brest (Bjellorusi) gjeti vdekjen si rezultat i kafshimit të tij nga një kastor.
Reaktori i parë i centralit bërthamor bjellorus, që është në ndërtim e sipër, planifikohet të vihet në punë në vitin 2018.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31