×
Bjellorusia, Janar 2011
Parlamenti europian propozon të vihen sanksione kundër Bjellorusisë. Fjalë bëhet pë
Ambasadorët e vendeve të BE-së, të akredituar në Minsk, do të shkojn
Ceremonia zyrtare e hyrjes në detyrë të Presidentit të Bjellorusisë të rizgjedhur për një mandat të katërt Aleksandër Llukashenko do të organizohet sot në Minsk.
Më 20 janar u zhvilluan negociatat e kryeministrave rus dhe bjellorus, përkatësisht Vladimir Putin
Bjellorusia do të marrë nga Federata Ruse në sektorin e naftës subvencione me me
Bjellorusia do të përgatisë masat më të rrepta si kundërpërgjige ndaj sanksioneve të mundshme të BE, deklaroi Lideri bjellorus Aleksandër Llukashenko në mbledhjen e zhvilluar në Minsk.
Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin do të zhvillojë sot në Moskë negociata me homologun
Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Llukashenko tashmë ka vënë vet kundër vetes sanksione të rrepta ekonomike, deklaroi Ministri i punëve të jashtme të Suedisë Carl Bildt pas takimit me përfaqësuesit e opozitës bjelloruse në Stokholm.
MPJ e Polonisë përfundoi përpilimin e listës zyrtare të personave të lartë zyrtarë të Bjellorusisë, të cilëve do tu ndalohet hyrja në Poloni.
Parlamenti europian do të diskutojë zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi. Ekspertët presin nga Europa një rezolutë të rreptë të paprecedentë. Ngjarjet e fundit në Minsk mund të rezultojnë me vendosjen e sanksioneve kundër udhëheqjes së lartë të vendit.
Parlamenti Europian po përgatit rezolutën që i bën thirrje BE pë
Kryeministri i Italisë Silvio Berlusconi do të mbështesë vendosjen e sanksioneve nga ana e BE ndaj Bjellorusisë. Për këtë ai deklaroi në takimin e zhvilluar me Kancelaren e Gjermanisë Angela Dorothea Merkel.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
22
23
24
25
26
27
29
30
31